3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kuzey kıbrıs Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kıbrıs'taki son Osmanlı şehitliği de yok oluyor
Kuzey Kıbrıs'taki son Osmanlı şehitliğinin hali içler acısı. Girne'de bulunan Baldöken Şehitliği'nin bir bölümünün otopark olarak kullanılıyor, mezar başlıklarının ise kasten söküldüğü iddia ediliyor. Halka açık dinlenme parkı olarak kullanılan bu şehitliğin, mezarlardan tamamen arındırılıp diğer amaçlarla kullanılmak istendiği belirtiliyor.

55 yıl sonra çapraz müzakere dönemi
Kıbrıs sorununun çözümünü öngören müzakereler, bu kez 55 yıl önce uygulanan formülle tekrarlanıyor. 2004'te Annan çözüm planının Rum kesimi tarafından reddedilmesinden sonra tekrarlanacak olan çözüm müzakereleri, Ankara ve Atina'nın gözetimi altında yapılacak.

Kuzey Kıbrıs’ta üç bölgede mayın riski
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis tarafından kendilerine haritaları verilen 28 mayın tarlası ile ilgili yapılan çalışmalarda, 25 mayın tarlasının temiz çıktığını açıkladı.

Kuzey Kıbrıs'a suya az kaldı
1.6 milyar TL yatırımla Toroslar’ın memba suyunu 29 Ekim’den itibaren yavruvatan Kuzey Kıbrıs da içecek. Dünyada ilk kez deniz altından askılı boru sistemiyle KKTC’ye su gönderilecek projede 66.5 kilometrelik su hattının son borusu dün eklendi. Su Türk ve KKTC hükümetlerinin kararıyla istenirse Rum kesimine de verilecek.