6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kuzey Kıbrıs’ta üç bölgede mayın riski

Son Güncelleme: 6 TEMMUZ 2015 - TSİ 10:29

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis tarafından kendilerine haritaları verilen 28 mayın tarlası ile ilgili yapılan çalışmalarda, 25 mayın tarlasının temiz çıktığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) uzman kuruluşu Mayın Temizleme Servisi’nden (UNMAS) yardım talep edildiğini açıklayan Akıncı, “Sadece üç noktada mayın riski olabileceği yönünde bir şüphe var. Bunlardan bir tanesi Güngör’de, askeri bölge içerisindedir. Kontrol altındadır. Bir diğer riskli bölge Alemdağ’da. Burası, kısmen özel bir şahsın kullanımında, kısmen kamuya daha açık bir alan. Diğeri de Lefke bölgesinde, Yedidalga-Ömerli yolunun kenarında tespit edildi” dedi.

İkisi halka açık

Halka açık alanların sadece iki tanesinde risk olabileceği tespiti yapıldığını belirten Akıncı, bu alanların işaretlenip telle çevrildiğini söyledi. Telle çevrilen bölgelerin 50-100 metrelik alanlar olduğuna işaret eden Akıncı, UNMAS’ın ileriki tetkik çalışmaları sonrasında gerçekten mayına rastlanması halinde, buraların 1-2 ay içinde temizleneceğini açıkladı.

Milliyet