3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

LYS Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
YGS'ye başvurular başlıyor
Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvurular yarın başlayacak. Adaylar 2012-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna, ÖSYM'nin ''http://www.osym.gov.tr'' internet adresinden ulaşabilecek. Adaylar isterlerse örnek kılavuzları başvuru merkezlerinde inceleyebilecek

LYS giriş belgeleri internette yayımlandı
ÖSYM'den alınan bilgiye göre, 16-17 ve 23-24 Haziran 2012 tarihlerinde yapılacak LYS'ye başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

LYS için son güne kadar çalışabilirsin
Öğrencilerin geleceğini belirleyecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için son haftaya girdik. 871 bin 313 aday 16-17, 23 ve 24 Haziran’da yapılacak sınavlarda ter dökecek.

Sınava doğru
LYS soruları müfredat bilgisiyle yorum kapasitesini ölçecek. Klasik sınavların 'Yüzde 10 çok kolay, yüzde 20 çok zor' mantığı, LYS için de geçerli olacak.

En zorlu kısım ilk 15 dakikadır
Üniversiteye hazırlanan gençler, hafta sonu LYS'de ter dökecek. Gediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin; "Sınavın en zorlu kısmı, sorulardan çok ilk 15 dakikadır. Bu bölümü rahat geçiren, hedefine ulaşır. Baskı altında ezilip stresle başedemeyense kaybeder." dedi

LYS öncesi ve sonrası için tavsiyeler
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için geri sayım başladı. Yarın LYS-1 Matematik Sınavı (Matematik, Geometri) ve LYS- 5 Yabancı Dil Sınavı (Almanca, İngilizce, Fransızca), 17 Haziran'da LYS- 4 Sosyal Bilimler Sınavı (Tarih, Coğrafya-2, Felsefe grubu) yapılacak.

YÖK'ten 'yanlış tercih' neşteri
1.8 milyon adayın katılacağı LYS'de sistemi yeniden sınava giren 500 bin üniversite öğrencisinin tıkadığı tespit edildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite sınav sisteminde öğrenci mezuniyetlerini masaya yatırdı.

LYS maratonu başlıyor
Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) maratonu bugün başlıyor.

Sosyal Bilimler Sınavı'nda 385 bin aday ter döktü
LYS-4, Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da gerçekleştirildi. Sınava 385 bin 659 aday katıldı. Tek oturumda uygulanan sınav 135 dakika sürdü.

LYS’lerde son iki
Bu hafta sonu, 871 bin 313 üniversite adayının yarıştığı Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) son turları yapılıyor

LYS maratonu sona erdi
871 bin 313 üniversite adayının katıldığı ve 5 oturumda düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) dün yapılan LYS-2 (Fen Bilimleri) ile tamamlandı.

LYS soru kitapçıkları internette yayımlandı
ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarını internet sitesinde yayımladı.

ÖSYM'den LYS açıklaması
ÖSYM, YÖK'ün 30 Kasım-1 Aralık 2011 tarihli kararı ile yayımı uygun bulunan ''2012-ÖSYS Kılavuzu''nun ilk halindeki hesaplama yönteminin uygulanmasına karar verildiğini bildirdi. Buna göre, üniversiteye yerleştirmede puan hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yerine adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) esas alınacak.

LYS sonuçları açıklandı
2012-Lisans Yerleştirme Sınavları'nın sonuçları açıklandı.

LYS'de 189 bin 'sıfırcı'
Danıştay'ın, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puanları hesaplanmasıyla ilgili şok kararının ardından dün ÖSYM, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'na göre sınav sonuçlarını açıkladı.