27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi Bakanı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İhracat rakalamları açıklandı
İhracat rakamları 2011 yılıda bir önceki yıla göre yüzde 18,2 bir artışla, 134,6 milyar dolar oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 2011 yılı ihracatının 2010 yılına göre yüzde 18,2 artarak 134,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Serbest bölgede Güney Kore modeli
Türkiye, Güney Kore'yi dünya ihracatında yüzde 3.1 paya ulaştıran serbest bölgeleri ve 3 yıl verginin alınmadığı Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi modelini kendi koşullarına uyarlamaya hazırlanıyor.

Libya, Türk müteahhitlere ödeme yapacak
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya’da iş yapan Türk müteahhitlerinin hakedişlerinin ödenmesi için Libya Başbakanı’nın talimat verdiğini söyledi.

Yerli reytingci için ilk adım
Türk reyting kuruluşu fikri için ilk adım atılıyor. Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Önümüzdeki hafta ilgili bakanlarla konuyu görüşeceğiz. 8-10 yılda neden küresel bir reyting kuruluşumuz olmasın" dedi

"Irak tescil işlemlerine yeniden başladı''
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak Ticaret Bakanlığı'nın tescil işlemlerine yeniden başladığını bildirdi. Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Irak Ticaret Bakanlığı'nın 11 Eylül'de yabancı firmaların tesciliyle ilgili kayıt işlemlerini durdurduğunu anımsatarak, Irak ile en çok ticaret yapan ülkenin Türkiye olması dolayısıyla kararın Türk firmalarına karşı alınan bir önlem gibi algılandığını ama durumun böyle olmadığını belirtti.

Teşvik belgesi sayısı arttı
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu yılın Temmuz-Kasım döneminde düzenlenen yatırım teşvik belgesi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24, sabit yatırım tutarının da yüzde 23 arttığını bildirdi.

Çağlayan: Gümrük Birliği'nden çıkabiliriz
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük Birliği anlaşmasıyla 1995'ten bu yana Türkiye'nin ciddi bir haksız rekabet ortamında bırakıldığını belirterek, durumun böyle devam etmesi halinde konuyu masaya yatıracaklarını dile getirdi.

Yüksek kalorili kömür teşvik kapsamında
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığa karşı yerli kömür üretimine teşvik getirdiklerini belirterek, yüksek kalorili kömür üretiminin teşvik kapsamına alındığını bildirdi.

Gül: Simge değil önemli olan paranın değeri
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Lirası yeni simgesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Nihayet hepsi bir taraftan birbirine benzeyecektir muhakkak. Önemli olan tabiki esas paranın değerinin piyasada değerli olması. Herkesin parasının geçerli olduğu bir ortamda Türk parasının değerli olması. Ekonomi politikaları o açıdan önemli. Öyle veya da böyle bu sembolize edilir. O çok önemli değil” dedi.

Müşavirlik üsleriyle ticaret atılımı
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, stratejik bölgelerde ticari müşavirlik üsleri kurulacağını söyledi. 10 kişiden oluşacak üsler Balkanlar, Orta Asya ve Kuzey Afrika'da yoğunlaşacak.

Gümrük Birliği yeniden tartışılıyor
Önceki akşam Gümrük Birliği ile ilgili ayrıntılı açıklamalar yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği anlaşması imzalanırken Türkiye’nin orta vadede AB’ye tam üye olacağı ve bu süreç içinde böyle bir mekanizma ile devam etmesinin düşünüldüğünü belirtti.

Ekonomide Rusya ile farklı ve yeni bir dönem
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ankara ziyaretinde alınan kararları Rus medyasına değerlendirirken; "Rusya ile farklı ve yeni bir dönem başladı" ifadesini kullandı.

Afrika'nın girişine 'Mini Türkiye' kurulacak
Türkiye, Doğu Afrika'nın giriş kapısı Cibuti'yle Özel Ekonomi Bölgesi anlaşması imzaladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türk işadamları kadar, Cibuti de kazanacak" dedi.

'İthal cep telefonunda fiyatlar artacak'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bazı ürün gruplarına yönelik ithalat tedbirleri alacaklarını belirterek, "Dolayısıyla ithal ürünlerdeki, cep telefonlarındaki fiyatların artması söz konusu" dedi.

Vergi beklentisi cep telefonu satışlarına rekor getirdi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ithal cep telefonlarına ek gümrük vergisi geleceğini açıklaması, temmuzda satışları artırdı. 2 Temmuz’da yapılan vergi açıklamasının ardından ‘zam gelecek’ endişesiyle bir ayda 100 bin adet daha fazla cep telefonu satışı gerçekleşti.