18 Zilka'de 1441 | 9 Temmuz 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

alzheimer Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Alzheimer bulaşıcı olabilir
Amerikalı bilim insanları alzheimerın bir enfeksiyonla ortaya çıkabileceğini, hatta hastalığın bulaşıcı olabileceğini söyledi.

Alzheimer hastalarına özel ayakkabı
ABD'de bir teknoloji firması alzheimer hastalarının nerede olduğunu gösterecek ve kaybolmalarını engelleyecek GPS sistemi taşıyan bir ayakkabı geliştirdi.

Fazla yemek bunamayı artırıyor
Fazla yemek yemenin, yaşlılıkta hafıza kaybı ve bunama riskini iki katına çıkardığı ortaya çıkarıldı. ABD'nin Arizona eyaletindeki Mayo Clinic araştırmacıları, 70 ila 89 yaşlarındaki bin 250 kişiyi yeme ve içme alışkanlıklarına göre çeşitli testlerden geçirdi.

Dünya Alzheimer raporu açıklandı
Dünyada yaklaşık 38 milyon, Türkiye’de ise 350-400 bin alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Yaşlı nüfusun artış hızı göz önüne alındığında, önümüzdeki 40 yıl içinde dünya çapında 115 milyon demans (bunama) hastası olması bekleniyor.

Fransa’da alzheimer köyü
Fransa’da, Alzheimer hastalarını bir huzurevi binasına kapatmak yerine, onların son yıllarını güvenli ve geniş bir alanda çok daha özgürce geçirmeleri amacıyla İspanya sınırında, sırf onların ‘yaşayacağı’ bir köy tasarlandı.

Önemsemediğiniz unutkanlık Alzheimer olabilir
Alzheimer hastalığında farkındalığın, erken teşhisin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Aynur Özge, bazı unutkanlıkların göz ardı edildiğinin altını çizdi.

Aşırı stres beyne zararlı
Araştırmalar, hayatımız boyunca yaşadığımız stresli durumların uzun vadede Alzheimer’a yol açtığını ortaya çıkardı. Özellikle çocuklukta yaşanan kayıplar, beynin erken yaşlanmasına sebep oluyor.

Alzheimer'ın ilacı çok kitap okumak
Çok kitap okumak yaşlılıktaki hafıza gerileme oranını yüzde 32 azaltıyor. Hayatında fazla kitap okumamış insanların hafıza gerilemesi ise okuyanlardan yüzde 48 daha hızlı

Türkiye'de 400 bine yakın alzheimer'lı var
Bugün Dünya Alzheimer Günü. Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre dünya genelinde 35 milyon kişi alzheimer hastalığıyla mücadele ediyor. 2050'ye kadar bu sayının 3 katına çıkacağı tahminleri endişe verici.

Alzheimer hastasına parmak iziyle takip
Alzheimer hastalarının en büyük sıkıntısı olan kaybolmaya karşı, gönüllülük esasına dayanan yeni bir proje geliştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün veri bankasına, gönüllü hastaların parmak izleri birlikte adresleri, aileleri, hastalıkları ve almaları gereken ilaçlar gibi bilgiler de kaydedilecek.

Alzheimer için bir umut
Başta Alzheimer olmak üzere sinir sistemiyle ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilk kimyasal bileşimin keşfedildiği bildirildi. İngiltere’de Leicester Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde beyin hücrelerinin “doğal savunma” mekanizmaları üzerinde yoğunlaşan bilim insanları “prion” adı verilen ve beyni süngere çeviren hastalıkların önlenebileceğini kanıtladı.

Alzheimer tedavisinde yeni buluşlar
Alzheimer konusunda 15 ülkeden 180'den fazla biliminsanının katıldığı, bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma, Alzheimer'ın tedavisinde umut ışığı oldu. 2009'dan bu yana Alzheimer hastalığında rol oynayan 10 gen bulunmuştu.

Unutkanlığa karşı hafızanızı sürekli test edin
Yaşam kalitesini ve süresini önemli ölçüde düşüren hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan Alzheimer, dünyada 30 milyona yakın kişide görülüyor. Bu hastaların yaklaşık 600 bini Türkiye’de bulunuyor.

Alzheimer’dan korunmak için...
Zaman zaman hepimiz arabamızı nereye park ettiğimizi unutuyoruz. Özellikle kafamız meşgul olduğunda bir miktar unutkanlık normaldir. Fakat unutkanlığınız bu masum belirtiden çok daha fazla ise Alzheimer hastalığına karşı dikkatli olmanız gerekir!

Kolestrol Alzheimer sebebi
ABD’li bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, kötü kolesterolün Alzheimer hastalığı ile bağlantısını ortaya çıkardı