16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Aşırı stres beyne zararlı

Son Güncelleme: 19 TEMMUZ 2017 - TSİ 10:40

Araştırmalar, hayatımız boyunca yaşadığımız stresli durumların uzun vadede Alzheimer’a yol açtığını ortaya çıkardı. Özellikle çocuklukta yaşanan kayıplar, beynin erken yaşlanmasına sebep oluyor.

Bilim insanları, bunama ile kendini gösteren ve tedavisi güç olan hastalıklardan biri olan Alzheimer’ı tetikleyen 27 stresli durumu listeledi. ABD’nin Wisconsin Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmada yaş ortalaması 58 olan bin 320 kişiden bilgi toplandı.

Hafıza testi uygulanan katılımcılara yaşadıkları stres verici olaylar soruldu. Buna göre, daha çok stres dolu anlar yaşayan insanların hafıza testlerinde daha kötü performans sergiledikleri görüldü. Yaşanan her stresli olayın, beynin ortalama 1.5 yıl yaşlanmasıyla eşit etki yaptığı ifade edilirken, bazı katılımcıların beyinlerinin, stresli durum başına yaklaşık dört yıl yaşlandığı ortaya çıktı.

‘Hayatın seyrini etkiliyor’

Ciddi stres oluşturan durumların beynin iltihaplanmasına yol açtığını savunan bilim insanları, bu durumun uzun dönemde bunama gibi hastalıklara sebebiyet verdiğini açıkladı. Amerikan Alzheimer Derneği’nden Dr. Maria Carrillo, “Bunama ve beyin sağlığı, orta yaş ya da yaşlılık problemi değil; hayatın seyrini etkileyen konulardır. Bu konuya doğumdan itibaren hatta öncesinde büyük önem verilmelidir” dedi ve listede sıralanan durumlara ek olarak özellikle çocuklar konusunda daha hassas davranılması gerektiğini vurguladı.

Milliyet