4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

göçmen Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Avrupa göçmenin ölü olanını seviyor
İtalya, Sicilya açıklarında batan teknede hayatını kaybeden Afrikalı göçmenlere vatandaşlık verdi, hayatta kalanlar ise kamplarda yaşamayı sürdürecek...

AB'nin yeni göçmen politikası: Nitelikli ve paralı olsun
Son dönemde İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında yaşanan can kayıplarıyla ısınan yasa dışı göç konusu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yıllardır karşı karşıya olduğu, dört koldan engellemeye çalıştığı ancak bir türlü çözüm bulamadığı bir sorun olmayı sürdürüyor.

AB'den İsviçre'ye göçmen tepkisi
İsviçre'deki halk oylaması ile AB üyesi ülkelerden alınacak göçmenlerin sayısını sınırlanması Avrupa'da büyük tepki çekti. Avrupa Birliği'nin (AB) en temel özelliklerinden biri olan dolaşım hakkını ihlal eden bir göçmenlik yasasını yüzde 50,3 halk desteğiyle kabul eden İsviçre'ye en sert açıklamalar Fransa ve Almanya'dan geldi.

Almanya 1 milyon vasıflı göçmen arıyor
Avrupa'nın en düşük doğum oranına ve en yaşlı nüfusuna sahip ülkesi Almanya, çareyi kalifiye göçmenlerde arıyor. Ekonomistlerin bir milyondan fazla vasıflı elemanı yitireceğini öngördükleri Almanya, ciddi bir yetenek açığıyla karşı karşıya. Almanya'nın beyin göçüyle yetenekli öğrencileri ülkesine çekmeyi başaramaması, ülkenin dünyaca ünlü sanayisini pek de parlak bir geleceğin beklemediği anlamına gelebilir.

Göçmen trajedisi bitmiyor
Afrika'dan İtalya'ya kaçak göç son dönemde artarken buna paralel olarak yaşanan trajedilerin sayısı da yükseliyor.

Ege'de iki günde 385 göçmen kurtarıldı
Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken Ege'de yakalanan göçmen sayısı iki gün içinde 385 oldu. İzmir, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale'de Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından geçen 5- 7 Eylül arasında yapılan arama kurtarma çalışmalarında, yaşadışı yollardan Yunan adalarına geçmek isteyen toplam 385 göçmen kurtarıldı, bir insan taciri yakalandı, bir göçmenin ise cesedine ulaşıldı.

7 milyar dolarlık 'kaçak tur'
Savaşlar ve iç karışıklıklar nedeniyle bu yıl zirve yapan kaçak göçmen sorunu 2014'te 3 bin kişiyi sulara gömdü. 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan kaçak insan ticareti neredeyse dörde katlandı

Göçmen sayısı 10’a katlandı
Sahil Güvenlik Komutanlığı (SGK) verileri, umuda yolculuğun çarpıcı yüzünü ortaya koyuyor. Türkiye sularından Avrupa’ya geçmek isterken yakalanan düzensiz göçmen sayısı son 5 yılda yüzde 1000 arttı. 2010 yılında bin 129 göçmen yasadışı yollarla Avrupa’ya gitmek isterken yakalanırken bu sayı daha 2014 yılı tamamlanmadan 10 bin 902 göçmene ulaştı.

Akdeniz'de susuzluktan öldüler
İtalya'nın Afrika kıtasına en yakın kara parçası Lampedusa adasının 150 mil açığında seyir halindeki göçmen teknesinde 18 kaçak yaşamını yitirdi. Sahil güvenlik gemilerinin tespit ettiği göçmen teknesinde bulunan 18 kişi susuzluk ve soğuk hava nedeniyle hayatını kaybetti

Akdeniz 3.419 göçmeni yuttu
Birleşmiş Milletler, 2014'te illegal yöntemlerle Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerden 3 bin 419'unun yolda hayatını kaybettiğini açıkladı

Göçmen liginde Türkiye 4'üncü
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye'nin dünyanın en fazla göçmen alan dördüncü ülkesi olduğunu açıkladı. Rapora göre en çok göçmen barındıran ülkeler sıralamasında Türkiye dördüncü. İlk üç sırada Pakistan, Lübnan ve İran bulunuyor.

'Akdeniz, umuda yolculukta 30 bin kişiye mezar oldu'
Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nde (CNRS) uzman Nicolas Lambert, Akdeniz'de 1993 yılından bu yana Avrupa'da daha iyi bir hayat hayali kurarak yola çıkan yaklaşık 30 bin göçmenin yaşamını yitirdiğini söyledi

Akdeniz’de 2 bin 100 göçmen kurtarıldı
İtalyan sahil güvenlik ekipleri, Libya ile İtalya arasında kalan Sicilya Kanalı’nda 2 bin 100 kaçağı kurtardı.

Göçmenler müfredatta da hedef
Almanya Göç, Mülteciler ve Uyum Bakanlığı talimatıyla yapılan araştırmaya göre, ülkede kullanılan birçok okul kitabında göçmenler olumsuz gösteriliyor.

'Akdeniz’de göçmen teknesi battı'
İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin son iki gündür Akdeniz’de yaptığı operasyonda kurtarılanlar, içinde yaklaşık 400 kişinin bulunduğu bir teknenin battığını öne sürdü.