18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa göçmenin ölü olanını seviyor

Son Güncelleme: 8 EKİM 2013 - TSİ 15:21

İtalya, Sicilya açıklarında batan teknede hayatını kaybeden Afrikalı göçmenlere vatandaşlık verdi, hayatta kalanlar ise kamplarda yaşamayı sürdürecek... 

Bir umutla Avrupa'ya gelen göçmenleri kamplara toplayarak insanlık dışı hayat şartlarına zorunlu bırakan İtalya, geçen hafta batan teknede ölen göçmenlere vatandaşlık verdi.

İtalya'nın Lampedusa adası yakınlarında İtalya'ya gitmeye çalışan göçmenlerin yer aldığı geminin batması, Avrupa'da göçmen sorununu tekrar gündeme getirdi. Olayla ilgili İtalya'dan trajikomik bir açıklama geldi. 200'den fazla kişinin hala kayıp olduğu, 211 kişinin ise hayatını kaybettiği olay sonrası İtalya Başbakanı Enrico Letta, " Dün Lampedusa adasında hayatını kaybedenler, bugün İtalyan vatandaşı" açıklaması yaptı. Letto bu açıklamayı yaparken geçen hafta yaşanan trajediden kurtulmayı başaran ve daha önce de İtalya'ya ayak basan göçmenlere ise hala ön yargılı davranırken, vatandaşlık konusunda da oldukça temkinli davranıyor.

Letta'nın açıklamasından sonra "İtalya sadece ölü göçmenlere vatandaşlık veriyor" tartışmaları da başladı. Tekne faciasından kurtulmayı başaran çoğunluğu Afrikalılardan oluşan göçmenlerin son derece kötü şartlarda kaldığı kamplarda hayatlarını devam ettirdikleri de ifade edilirken, İtalyan yasaları 'yasadışı göçmen' kanunlarını da sertleştirmeye ağırlık veriyor. İtalyan Entegrasyon Bakanı gelen tepkiler sonucu bu çağa uymayan yasayı değiştireceklerini dile getirip, "Baskı ile göçmenlik olayına yaklaşamayız, kabul edip yasayı değiştirmeliyiz" dedi.

Dünya Bülteni