7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

muharrem ayı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hicri 1440 yılı
Hicri 1440 yılı 10 Eylül'de akşam namazı vaktinin girmesiyle başladı. Hicri yeni yıl başlangıcı gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bugün Âşûre günü
Peygamber Efendimiz(sav.)Medîne’ye hicret ettiği zaman Yahudilerin âşûre günü oruç tuttuklarını gördü ve bunun ne orucu olduğunu sordu; cevap olarak şöyle dediler: “Bugün, iyi bir gündür. Allah, İsrailoğulları’nı Firavun’un zulmünden bugün kurtarmıştır...

Yeni Hicri yıl ne zaman başlıyor?
Hicri Yılbaşı 1439 yaklaşıyor. Müslümanlar için bir dönüm noktası, hicretin başlangıcı olan hicri yıl, Muharrem ayı ile başlıyor. Bu ayın önemi ve bu ayda yapılacaklar olanlar nelerdir?

Hicri 15. asrın yeni yılı 1441
Müslümanlar için bir dönüm noktası, hicretin başlangıcı olan hicri yıl, Kur’an-ı Kerim’de adı zikredilen Muharrem ayı ile başladı. Bu ayda yapılması tavsiye edilen ibadetleri ve oruç ile ilgili bilgileri haberimizin devamında sunuyoruz.

Aşure Günü sohbeti
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin, 14 Nisan 2000 tarihinde AKRA'ya yaptığı Aşure Günü sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allah-u Teàlâ Hazretleri dünyanın ve ahiretin her türlü hayırlarına, bereketlerine, nimetlerine, mükâfâtlarına cümlenizi erdirsin. Muharremin onuncu günü, Aşûre günü...