27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

el yıkama Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Taştekin, çocukların yetişkinlere göre daha fazla soğuk algınlığına yakalandığını belirterek, "Soğuk algınlığına karşı etkili çözüm olan el yıkama çocuklarda alışkanlık haline getirin” dedi.

Elinizi yıkayarak mikroptan korunun
Günümüzde doktorların uykularını kaçıran endişe nedir diye sorarsanız, alacağınız cevap antibiyotiklere dirençli azgın mikroplardır. Bunlarla başa çıkmak için basit ve ucuz bir silahımız var: Ellerimizi yıkamak.

Gribi önlemenin en etkili yolu elleri yıkamak
Prof. Dr. Mustafa Tayar, milyonlarca kişiyi ellerini sabunla yıkamaya özendirmek amacıyla düzenlenen ‘Küresel El Yıkama Günü’ sebebiyle bir açıklama yaptı.

Soğuk algınlığına karşı elinizi sabunla yıkayın
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Behice Kurtaran, soğuk algınlığına neden olan virüslerden korunmak için ellerin su ve sabunla en az 20 saniye ovalanarak yıkanmasını önerdi.

Toplu taşımadan inince eller yıkanmalı
Sonbaharla birlikte havalar soğudu ve hastalık mevsimi başladı. Hastalıklardan korunmanın en önemli kuralı, ellerinizi sık sık ve doğru şekilde yıkamaktır. Doğru yıkamaktan kasıt; ellerinizi mutlaka en az 20 saniye olacak şekilde yıkamanız.

Virüsten korunmak için önlem ve öneriler
Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Asuman İnan yaygın virüsten korunmak için alınabilecek bilinen ve etkili yöntemleri şu şekilde sıralıyor:

Temizlik yaparken israfa dikkat
Virüsten sakınmak, hijyen sağlamak için ellerin sürekli yıkanması ve bu işlemin en az 20 saniye botunca yapılması gerektiği vurgulanırken bu esnada harcanan ve açık bırakılan suyun israfına dikkat çekildi.