18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Temizlik yaparken israfa dikkat

Son Güncelleme: 20 MART 2020 - TSİ 16:53

Virüsten sakınmak, hijyen sağlamak için ellerin sürekli yıkanması ve bu işlemin en az 20 saniye botunca yapılması gerektiği vurgulanırken bu esnada harcanan ve açık bırakılan suyun israfına dikkat çekildi.

20 saniye boyunca musluğun açık kalması durumunda 2 litreye yakın suyun boşa akacağını söyleyen uzmanlar virüsle mücadele ederken suyumuzu idareli kullanmamızı, evde kaldığımız sürece elektrik, doğalgaz ve internetten de tasarruf yapmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Uzmanlar virüse karşı ellerimizi sık sık yıkamayı tavsiye ederken suyun israf edilmemesi yönünde de uyarıda bulunuyor. 20 saniye boyunca musluğun açık kalması durumunda 2 litreye yakın suyun boşa akacağını söyleyen Dr. Hüseyin Toros, “Virüsle mücadele ederken suyumuzu idareli kullanmamız yönünde acilen toplumun bilgilendirilmesi lazım” diyor.

Toros, “Şu anda ülke genelinde su sıkıntımız yok. Ancak İstanbul’a baktığımızda barajların yüzde 65 oranında dolu olduğunu görüyoruz. Barajlar son 10 yılın en düşük ikinci seviyesinde. Bu yüzden sularımızı çok dikkatli kullanmamız lazım. Özellikle virüse yakalanmamak için 20 saniye boyunca ellerimizi sabunlayıp yıkamamızın önemli olduğunu biliyoruz. Eğer bir kişi ellerini 20 saniye boyunca sabunlarken musluğu sonuna kadar açık bırakırsa bu süre zarfında yaklaşık iki litre su israf etmiş olur. 10 milyon insanın günde 5 kez bu şekilde ellerini yıkamış olduğunu düşünün. Bu durumda günde yaklaşık 100 milyon litre su harcanmış olur. Ellerimizi sabunlarken musluğu açık bırakmamalıyız. Eğer sularımızı idareli kullanmazsak susuz kalabiliriz. Susuz kalırsak diğer tedbirleri almakta sıkıntı yaşayabiliriz." uyarısında bulunuyor.

İsraftan kaçınmalıyız

Hürriyet'te yer alan haberde, özellikle enerji konusunda israftan kaçınmak gerektiğini belirten Dr. Aziz Akgül, “Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Ancak israf yapmamalıyız. Marketleri boşaltıp eve stok yapmanın bir mantığı yok. Gıda ve temizlik ürünlerinde ihtiyacımız olanı kadarını kullanmalıyız. Kaynaklarımızı normal günlük hayatımızda nasıl kullanıyorsak bu dönemde de aynı şekilde kullanmamız lazım. Gereksiz, amaçsız, yararsız yere iş, işlem, harcama yapmamamız lazım. Elektrik, doğalgaz ve su tüketimi konusunda dikkatli davranmamız lazım” diyor.

Tasarruf önemli

Tüketicilerin tasarruf yapmaları gerektiğini söyleyen Aydın Ağaoğlu ise “Bu dönemde sürekli evde kaldığımız için elektrik, internet, su ve gaz kullanımımız doğal olarak artacak. Elektrik, doğalgaz ve internet kullanımına dikkat etmeli. İkamet etmediğimiz odalarının ışığını ve peteklerini kapatmalıyız. Tüketiciler tasarruf kurallarına her zamankinden daha fazla riayet etmeli.” dedi.