29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Tüketim Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ekonomiyi büyüten tüketim
Geçen yılın 9 ayında yüzde 9.6 büyüyen Türkiye ekonomisinin 'lokomotifi' özel tüketim olurken, 2011'in üçüncü çeyreğindeki yüzde 8.2'lik büyümenin 4.7 puanı özel tüketimden geldi. Geçen yılın 9 ayında yüzde 9.6 büyüyen Türkiye ekonomisinin itici gücü "özel tüketim" olurken, büyümenin 6.4 puanı özel tüketimden geldi.

'Hızlı tüketim'de lideriz
Türkiye, hızlı tüketim malları pazarında Avrupa liderliğini sürdürdü. Nominal büyüme oranı, bir önceki yüzde 12,7'lik düzeyinden yüzde 13'e çıktı.

İstanbul tüketimin de lideri
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 yılına ilişkin bölgesel bazda "Hanehalkı Tüketim Harcaması Araştırması"nın sonuçlarını açıkladı.

Elektrik tüketiminde yüzde 5.1 artış
Elektrik tüketimi geçen yıl yüzde 5.1 artarak 241 milyar 946.8 milyon kWh düzeyinde gerçekleşti.

Vatandaş 2012’de iki kere düşünüp bir kere harcadı!
2012 yılında büyümenin hız keserek hedeften sapmasında, tüketimde frene basılması etkili oldu. TÜİK verilerinden yapılan hesaplamaya göre vatandaş, 2012’de yurtiçinde tüketime cari olarak 985.4 milyar lira harcadı.

Kart demek, dert demek
Malatya İnönü Üniversitesi tarafından kredi kartı kullananlar üzerinde yapılan araştırma, kredi kartı kullananların yüzde 29’unun kendilerini doğrudan mağdur olarak gördükleri, yüzde 42’sinin ise borcunu ödeyememe nedeniyle huzursuzluk yaşadığını ortaya koydu.

Yoksul, tüketime gelirinden fazlasını harcıyor
Toplumun en düşük gelir grubu harcamasının yüzde 33’ünü borçla karşılıyor.Toplumun en düşük gelir grubu harcamasının yüzde 33’ünü borçla karşılarken, en varlık kesimin tüketim harcamaları gelirinin yüzde 81’ini oluşturuyor.

Bu da bize ders olsun!
Tüketim ve ithalattaki artışla beraber tasarruf oranı yüzde 13 seviyesine kadar gerileyen Türkiye'nin aksine Almanlar düzenli olarak tasarruf ediyorlar. Almanların yaptığı birikimler 10 trilyon avroya yaklaşırken, bu birikimler 27 Avrupa Birliği ülkesinin devlet borçlarını kapatmaya yetiyor. Yaşanan krizlere rağmen Alman halkı para biriktirmeye devam ediyor.

Dünyayı hızla tüketiyoruz!
‘Yaşayan Gezegen 2012’ raporuna göre, dünyadaki insanların ortalama bir Amerikalı gibi yaşaması durumunda, doğadan taleplerin karşılanması için tam dört dünya daha gerekiyor.

Tüketim çılgınlığı mutsuzluk nedeni
Uzmanlar çağımızın temel sorununun ruhumuzu yiyip bitirdiğine dikkat çekiyor.

'Bakliyat Ürünlerinin vergisi değil, tüketimi teşvik edilmeli'
Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Obezite ile mücadeleye bizler de destek veriyoruz. Ancak unutulmamalı ki, makarna sağlığa zararlı bir besin maddesi değil ve şişmanlatmaz. Dolayısıyla makarna, bulgur ve bakliyat ürünlerinden alınan vergilerin düşürülmesinde fayda var” dedi.

Gelirin yarısı kira ve gıdaya gidiyor
Türkiye genelinde 2013 yılında hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25 ile konut ve kira aldı.

Tüketim harcamalarında en yüksek pay İstanbul'un
TÜİK bölgesel ''Hanehalkı Tüketim Harcaması'' araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelinde toplam tüketim harcamasının yüzde 23,5'i İstanbul'da gerçekleşti.

Abur cubur tüketimi artıyor
Dünyada meyve, sebze ve sağlıklı yiyecekleri tüketme imkanları eskisinden daha iyi olmasına rağmen insanların daha çok abur cubur yediği bildirildi.

Bademde üretim tüketimi karşılamıyor
Türkiye dünyanın en lezzetli bademlerini yetiştirmesine karşın üretim tüketime yetmiyor. Badem alanları son 10 yılda 3.5 katına çıktı. Üretim alanı 2004 yılında 78 bin dekar iken 2014’de 270 bin 203 dekara çıktı. Üretim ise 2004’te 37 bin ton iken 2014’te 73 bin 230 tona çıktı. Geçen yıl hariç üretim 2006’dan beri artıyor. İklim koşulları neticesinde geçen yıl ağaç başına verimin 16-17 kilogramdan 13 kilograma düşmesi nedeniyle üretimde azalma oldu.