18 Safer 1443 | 25 Eylül 2021 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Göçmenler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yemen açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı
Uluslararası Göç Örgütü, Yemen açıklarında Afrikalı göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu ilk belirlemelere göre 40 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Göçmenler İspanya’da karaya çıktı
Geçtiğimiz hafta İtalya ve Malta limanlarına kabul edilmedikleri için Akdeniz’de mahsur kalan, daha sonra İspanya’nın kucak açması sonucu kurtarma gemileriyle yola koyulan 630 göçmen, bir hafta süren yolculuğun ardından İspanya’nın Valencia limanına ulaştı.

Göçmenlerin tehlikeli yolculuğu artarak sürüyor
Daha iyi bir yaşam ümidiyle yasa dışı yollardan Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 60 arttı. Ege Denizi başta olmak üzere Akdeniz ve Karadeniz'de yakalanan göçmenlerin sayısı yılın 7 ayında 14 bin 470 oldu.

Türkiye'deki Suriyeli sayısı açıklandı
Türkiye'de bulunan 2 milyon 957 bin 454 Suriyeli, biyometrik verileriyle kayıt altına alındı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün resmi sosyal medya hesabından, kayıt altına alınan Suriyeli, koruma başvurusunda bulunan kişi, yakalanan düzensiz göçmen ve ikamet izni alan yabancı sayıları paylaşıldı.

ABD'de kayıtsız göçmen tutuklamaları arttı
ABD'de, herhangi bir suç işlemediği halde tutuklanan kayıtsız göçmenlerin sayısında belirgin artış olduğu bildirildi.

Göçmenlerin çilesi G7 bitince bitti
İtalyanlar perşembe günü Akdeniz’de kurtardıkları yaklaşık bin 500 göçmenin karaya çıkmasına, G7 liderlerini ağırladıkları için izin vermemişti. Zirvenin bitmesiyle göçmenler Napoli’de karaya çıkarıldı.

Türk gemisi Libya’da yüzlerce göçmeni kurtardı
Libya açıklarında batmak üzere olan eski bir teknedeki 466 kaçak göçmeni Türk konteyner gemisi kurtardı. Tunus’a ilerleyen Türk konteyner gemisi Libya açıklarında bir tekneye tıka basa doldurulan Kaçak göçmenleri farketti.

Göçmenler Türkiye'ye geri gönderiliyor
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mülteci anlaşmasının yürürlüğe girmesinin ardından bir sene içerisinde toplam bin 192 sığınmacı Yunanistan ve Avrupa Sınır Koruma Teşkilatı (FRONTEX) tarafından Türkiye'ye iade edildi.

'Göçmenler kalıcı hale geliyor’
OECD tarafından yayınlanan göç raporunda, yasal ve yasal olmayan göçün hızlandığı ve ülkelerin bu sorunla baş etmek için uyum çabalarını artırması gerektiği belirtildi.

'Göçmen trajedisinin sorumlusu Avrupa Birliği'
Uluslararası Af Örgütü, “Avrupa Birliği’nin başarısız politikalarının Akdeniz’deki göçmen ölümlerinin artışına neden olduğunu” açıkladı.

Göçmenlerin eğitimi ve istihdamı
34 ülkeyi buluşturan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) verilerine göre, OECD ülkelerinde bulunan göçmen sayısı 2016 yılı itibarıyla zirve yapmış durumda. Bu durum tüm devletleri insani bir krizle karşı karşıya getirdi.

S. Arabistan en çok göçmene ev sahipliği yapıyor
Dünyadaki göçmenlerin sayısı 66,2 milyon olarak belirlenirken, göçmenlerin en çok Suudi Arabistan’da yaşadığı tespit edildi. Suudi Arabistan’ı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türklerin büyük çoğunluğunun tercihi olan Almanya izledi.

Göçmenler bu kez boğulmadı
İtalya’da kaçak göçmenlerin akın ettiği Lampedusa Adası yakınlarında yüzlerce kişi tekneleri alabora olmak üzereyken kurtarıldı.

'Göçmenleri Türkiye’ye püskürtmeyin'
Sefalet ve zulümden kurtulmak için ülkelerinden büyük umutlarla yola çıkan kaçaklar, Türkiye üzerinden Yunan adalarına, oradan da Avrupa ülkelerine kaçmak için Ege sahillerini mesken edindi.

İnsanlık karaya vurdu
Afrikalı göçmenleri taşıyan teknenin Libya'da batması sonucu ölenlerin sayısı 200'ü aştı.