18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Düzenli egzersiz Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yaşlılıkta sağlıklı olmak için gençken önlem alın!
Ülkemizde en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek ve kalp sağlığını korumak için önceden tedbir almak önemlidir.

Fıtıktan korunmak için hareketli yaşam önerisi
Spor ve hareketsiz yaşam vücutta adaleleri zayıflatarak bel ve boyun fıtıklarına sebep oluyor. Adaleleri güçlü tutmanın tek yolu hareket ve egzersiz.

Çay ve kahveyi azalt bel ağrısından kurtul
Bel ağrısı çekenleri uyaran Sağlık Bakanlığı, ‘Uzun süre ayakta durmayın, çay ve kahve tüketimini azaltın, düzenli egzersiz yapın, kilo verin’ dedi.

Hareketsizlik yorgunluk hissini azaltmıyor aksine arttırıyor
Düzenli fiziksel egzersizin psikolojik sağlığımızı olumlu etkilediğine dair oldukça fazla bilimsel kanıt var. Fiziksel egzersiz bir zamanlar Time Dergisi’nin kapağında doğal ilaç olarak tanımlanmıştı. 20 dakikalık bir egzersiz; kendimizi daha iyi hissetmemize neden oluyor, stresimizi azaltıyor, enerji düzeyimizi arttırıp yorgunluğumuzu azaltıyor.

Düzenli egzersiz tansiyonu dengeliyor
Uzmanlar hareketli yaşam ve egzersizle yüksek tansiyonu kontrol altına almanın mümkün olduğunu açıklıyor.

Sağlıklı yaşlılığın püf noktaları
Gençlikte alınacak basit önlemlerle yaşlılık dönemini sağlıklı geçirmek mümkün. Yaşlılıkta dikkat edeceğiniz bazı kurallar fiziksel ve ruhsal anlamda olumlu katkı yapacaktır. Düzenli egzersiz yapın...Beyaz undan kaçının...Tuzu kısıtlayın...

Düzenli egzersiz 'beyni güçlendiriyor'
Yapılan bir araştırmaya göre 20’li yaşlarda yapılan egzersizin, orta yaşlarda beynin korunmasına yardımcı olduğu belirlendi

'Spor yapmak kalp hastalıklarını azaltıyor'
Vücudu zorlamadan yapılan düzenli sporun kalp krizi riskini azaltıyor,özellikle baypas ameliyatı sonrasında hekim bilgisinde yapılan spor da yeni hastalık oluşma oranını düşürebiliyor.

Diyabet ile mücadele
‘Çağın salgını’ olarak nitelendirilen diyabet iyi kontrol edilmediğinde özellikle kalp, böbrek ve göz için çok ciddi bir tehdit.Diyabetlilerde kalp hastalığının görülme sıklığı 2-4 kat daha fazla. Yine kronik böbrek hastalığına neden olan hastalıklar içinde ilk sırada diyabet geliyor.