10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

IMF Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İtalya ve İspanya IMF'lik oldu
IMF, krizdeki ülkelere kısa vadeli kredi verilmesini gündeme aldı. İtalya ve İspanya'ya ilk aşamada 50 milyar euroluk kredi dilimi kullandırılacak

İsyan günü 15 Ekim
ABD''de ilk kıvılcımın ateşlendiği Wall Street isyanı küresel bir harekete dönüşüyor. Bankacılık sektörü başta olmak üzere finansal sistemdeki çürümeyi protesto eden hareket 15 Ekim''de Londra, Tokyo, Montreal ve Stockholm sokaklarına çıkacak.

Yunanistan''ın kredi dilimi Kasımda
AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası''nın denetçileri (Troyka) Yunanistan''ın 5. gözden geçirmesini tamamladı. Avrupa Komisyonu''nun açıklamasında, "özel sektörün Avrupalı liderlerce verilen teminatlarla katılımına ilişkin devam eden görüşmeler, programın tamamıyla finanse edildiğini gösteriyor" denildi.

Yunanistan'da hayat duracak
AB Ülkeleri Maliye Bakanları (ECOFIN) toplantısı öncesinde, varılan anlaşma gereği hükümetin hazırladığı 6 milyarlık euro'luk yeni önlemler içeren çok boyutlu yasa tasarısı parlamentoda görüşülürken, Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu çarşamba ve perşembe günü tüm kamu ve özel sektör çalışanları ülke genelinde 48 saatlik grev yapacak.

Büyüme oranı 2012’de fren yapabilir
Uluslararası Para Fonu, Türk ekonomisinin 2011’in ilkyarısında güçlü büyüme göstermeye devam ettiğini, ancak büyüme oranının, zayıf sermaye girişleri nedeniyle 2012’de hızla yüzde 2’ye düşmesinin beklendiğini açıkladı.

Dünya ekonomisi tehlike bölgesinde
Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini aşağıya çekti. Yayımladığı son Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, Avro Bölgesindeki borç krizinin tırmanmakta olduğu ve bunun da bu yıl küresel ekonomiyi yavaşlattığı tespitine yer veren IMF, küresel büyümeye ilişkin tahminlerinde keskin bir düşüşe giderek, ülkelere bütçe kesintilerinden çok büyümeye odaklanılması ve güveni yeniden tesis edici politikalar izlenmesi çağrısı yaptı.

IMF'den harekete geç çağrısı
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi ekonomisinde istikrarın sağlanması için Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) "daha fazla adım" atma çağrısında bulundu.

IMF ve AB reçetesi komşuyu küçültüyor
Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, aradan üç yıl geçmesine rağmen IMF, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Komisyonu'nun mali yardımlar karşılığında sunduğu ekonomi programını uygulamakta güçlük çekiyor.

Macaristan, IMF yardımını reddetti
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, IMF'nin stand-by anlaşması için getirdiği koşulları reddetti. Orban, yardım koşullarının kabul edilemez bulunduğunu bu nedenle de reddedildiğini açıkladı.

Gürmük vergilerinin dünya ekonomisine maliyeti %0,5
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, G20 bakanlarını yükselen ticaret gerilimlerinin küresel ekonomiye olumsuz etkisi konusunda uyaracağını belirterek, "Mevcut durumda uygulamaya giren veya gireceği açıklanan tedbirler nezdinde hazırlanan rapor, bunların en kötü senaryoda küresel gayrisafi hasılaya etkisinin 0,5 puan düşüş olacağını gösteriyor. Bu, oldukça ciddi bir etki" dedi.

Geçici önlemler zarar verir
ABD'ye bir an önce mali uçurumda kalıcı bir çözüm bulma çağrısında bulunan IMF, geçici önlemlerin küresel ekonomiye zarar vereceğini söyledi.

Yunan parlamentosu 2013 bütçesini onayladı
Yunanistan'ın AB ve IMF'den tahsis edilen kredinin yeni dilimini alabilmesi için gereken ve toplam 9,2 milyar avro tutarında tasarruf önlemi öngören 2013 bütçesi parlamentoda onaylandı.

Atina'ya 43,7 milyar Euro kredi
Avro Bölgesi maliye bakanları ve IMF, ilave kaynak sağlamak konusunda anlaştı. Maliye bakanları ve IMF Başkanı Christine Lagarde'ın yaklaşık 10 saatlik toplantısında, Yunanistan'ın bu yıl sonunda gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 180'ine ulaşacak kamu borçlarının 2020'de yüzde 124'e ve 2022 yılında yüzde 110'un altına indirilmesi yeni hedef olarak benimsendi.

IMF’den kurtuluş 14 Mayıs'ta
IMF’ye son taksiti ödeme tarihi belli oldu. Türkiye 14 Mayıs’ta IMF’ye 426 milyon dolar ödeyecek. Böylece 52 yıl önce IMF ile tanışan Türkiye için yeni dönem başlayacak.

Somali'yi 22 yıl sonra tanıdılar
Uluslararası Para Fonu (IMF), ilişkilerde yaşanan 22 yıllık aradan sonra, Somali'nin yeni hükümetini tanıdığını açıkladı. IMF'nin bu kararında, ABD, Birleşmiş Milletler (BM) ve Batı'nın rolü olduğu belirtiliyor.