13 Rebi'ül-ahir 1442 | 29 Kasım 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Dünya ekonomisi tehlike bölgesinde

Son Güncelleme: 25 OCAK 2012 - TSİ 09:20

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini aşağıya çekti. Yayımladığı son Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, Avro Bölgesindeki borç krizinin tırmanmakta olduğu ve bunun da bu yıl küresel ekonomiyi yavaşlattığı tespitine yer veren IMF, küresel büyümeye ilişkin tahminlerinde keskin bir düşüşe giderek, ülkelere bütçe kesintilerinden çok büyümeye odaklanılması ve güveni yeniden tesis edici politikalar izlenmesi çağrısı yaptı.
Raporunda IMF, geçen Eylül'de yüzde 4 olarak açıkladığı küresel büyümeye ilişkin tahminini, bu yıl için yüzde 3,3'e düşürdü.
Çoğu bölgedeki görünümün geriye gittiğinin belirtildiği raporda, büyümenin 2013 yılında ise yüzde 3,9'a çıkacağı öngörüsü yer aldı.
Ekonomik aktivitenin hızını azalttığı, ancak çökmediğini kaydeden IMF, bununla birlikte, Avrupalı liderlerin krizin derinleşmesine izin vermesi halinde küresel büyümenin, şu anki tahminlerin de yaklaşık yüzde 2 düşüğüne tekabül edeceği uyarısında bulundu.
IMF, borç krizinin iki yıl önce patlak vermesinden beri ilk kez, 17 ülkeyi kapsayan Avrupa Bölgesi'nin bu yıl hafif bir resesyona kayma ihtimalinin bulunduğu ve bu 17 ülkenin bu yıl yüzde 0,5 oranında küçüleceği öngörüsünü ortaya koydu. Oysa IMF, geçen Eylül ayındaki tahminlerinde, bölge için yüzde 1,1 oranında büyüme öngörmüştü.
Raporda, "Küresel toparlanma, Avro Bölgesindeki yoğunlaşan gerilimler ve başka yerlerdeki kırılganlıkların tehdidi altında" ifadesi kullanıldı.
DÜNYA BÜLTENİ