15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya Sağlık Örgütü Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları
Obezite, sanayileşmiş ya da bu süreçte olan ülkeler de çok hızlı bir artış gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi tüm ülkeler için "Global Salgın Hastalık" olarak ilan etmiş durumda.Şişman bireylerde ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Özellikle yirmi beş yaşından sonraki ağırlık artışı kalp damar hastalıkları riski üzerinde en büyük etkiyi göstermektedir.

Saat başı 1 böbrek
Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) organ kaçakçılığının ulaştığı dehşet verici noktayı gözler önüne serdi. Örgütün yaptığı araştırmalara göre her yıl yaklaşık 10 bin karaborsa böbrek satışı gerçekleşiyor.

2050’de 2 milyar kişi 60 yaş üstü olacak
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2050 yılı itibariyle 60 yaş ve üzeri insan sayısının 605 milyondan 2 milyara yükseleceğini tahmin ediyor.

Dizel yakıtta kanser uyarısı
Dizel yakıt dumanın akciğer kanserine neden olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü uyardı: "Dizel yakıtı dumanı, pasif içicileri etkileyen sigara dumanından daha kanserojen."

Türkiye'de insanların yüzde 56'sı hareketsiz
Örgütün desteğiyle Brezilya’daki Pelotas Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan uluslararası araştırmayla ülkeler bazında tembellik endeksi çıkartıldı.

Dünya Alzheimer raporu açıklandı
Dünyada yaklaşık 38 milyon, Türkiye’de ise 350-400 bin alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Yaşlı nüfusun artış hızı göz önüne alındığında, önümüzdeki 40 yıl içinde dünya çapında 115 milyon demans (bunama) hastası olması bekleniyor.

DSÖ: Oyun bağımlılığı akıl sağlığı sorunu
Bilgisayar oyunu bağımlılığı 'akıl hastalığı' olarak kabul edilecek. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) akıl sağlığı departmanı yöneticisi Dr. Shekhar Saxena, DSÖ tarafından Oyun Bozukluğu'nun bilimsel kanıtlara dayanan yeni bir sorun olarak listelenmesi önerisinin kabul edildiğini söyledi.

Çevre kirliliği yüzünden her yıl 1,7 milyon çocuk ölüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yayımladığı iki yeni rapora göre, çevre kirliliği her yıl 5 yaşın altında 1,7 milyon çocuğun ölümüne neden oluyor.

121 milyon insan depresyonla mücadele ediyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün son verileri, dünya üzerinde depresyonla mücadele eden yaklaşık 121 milyon insanın yüzde 20 ile 40'ının intihar girişiminde bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu hastaların yüzde 10 ile 15'i ise hayatını kaybediyor.

Yoksul ülkelerdeki beş ilaçtan biri sahte
Dünya Sağlık Örgütü, yoksul ülkelerdeki ilaçların 5'te 1'inin sahte olduğunu açıkladı. Örgüt, büyük tehdit oluşturan sahte ilaçlarla dünya çapında mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi.

Et yemeyen çocuğun zekası daha az gelişiyor
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Apak, bebeklerin 1 yaşına kadar beyin gelişimini tamamladığını, iyi beslenemeyen bebekte zeka geriliğinin olabileceğini belirtti.

Pakistan'da kızamıktan ölümler
Dünya Sağlık Örgütü'nün son raporu, dünyada kızamık ve çocuk felci hastalıklarından ölümlerin çok yüksek olduğu Pakistan'da, aşılama kampanyalarının istenen şekilde yürütülemediğinin göstergesi...

Obezite, içinden çıkılmaz hale gelecek
Dünyada şişman sayısı 1980’den bu yana 2 katına çıkarak ülke ekonomilerini, şirketleri ve iş gücü piyasalarını etkilemeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü verileri, önlem alınmadığı taktirde yakın gelecekte bu problemin içinden çıkılmaz hal alacağına dikkat çekiyor. Uzmanlar ise obezitenin özellikle çocuklar açısından büyük bir risk olduğunu söylüyor.

Her yıl 270 bin yaya trafik kazasından ölüyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her yıl 270 binden fazla yayanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini bildirdi ve bu konuda önlem alınması çağrısında bulundu.

Uzun süre oturanlar dikkat!
Uzmanlar, uzun süre oturmanın bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini söylüyor.