20 Zilka'de 1441 | 11 Temmuz 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Uzun süre oturanlar dikkat!

Son Güncelleme: 27 MAYIS 2013 - TSİ 13:59

Uzmanlar, uzun süre oturmanın bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini söylüyor.
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların yüzde 60 ila 85'i eskisi kadar aktif olmamakla birlikte zamanının büyük kısmını oturarak geçiriyor.
Hareketsiz yaşam tarzına sahip ve günün büyük bir kısmını oturarak geçiren kişilerin omurgasında zamanla bozulmalar meydana gelebiliyor. Uzun süreli oturulan bankacılık, muhasebecilik, kamyon-otobüs gibi uzun yol şoförlüğü gibi mesleklerde omurga rahatsızlıkları sık görülüyor.
Sürekli oturan kişilerin anatomik yapısı bozularak kasları zayıflıyor ve kaslar bir süre sonra eklemleri destekleyici işlevlerini yeterince yapamaz hale geliyor. Bu durum bel ve boyundaki omurlara ilave yük bindiriyor ve omurlar arasındaki diskleri aşındırarak bel ve boyun fıtıklarının oluşumunu kolaylaştırıyor.

Uzmanlar, uzun süre oturmaktan kaçınmak için her fırsatta ayağa kalkıp biraz yürümenin yararlı olduğunu söyledi. Uzun süre oturmayı gerektiren işlerde çalışanların her yarım saatte kalkıp bir-iki dakika bile olsa dolaşmaları, uzun yol şoförlerinin ya da yolcularının ise 1,5 saatte bir mola verip biraz yürümeleri tavsiye edildi.