14 Cemaziyelahir 1442 | 28 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

jeotermal Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Elektriğin yüzde 33’ü yenilenebilir enerjiden sağlandı
Yenilenebilir Enerji 2017: Küresel Durum Raporu’na göre Türkiye, 2016’da elektrik ihtiyacının 3’te 1’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı. Türkiye solar ısıtmada da dünya üçüncüsü oldu.

Türkiye jeotermalde en hızlı büyüyen ülke
1984 yılında 15 MWe kapasite ile Denizli Kızıldere’de başlayan jeotermal güç üretimi, yaklaşık 20 yıllık bir aradan sonra, Türk yatırımıcılar ve devlet teşvikleri ile Türkiye’yi dünya dördüncülüğüne taşıdı.

Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı artıyor
Yılın ilk 2 ayında doğalgazdan elektrik üretimi yüzde 53 azaldı, barajlı HES’lerin üretimi yüzde 138 arttı. Güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle gibi alternatif kaynaklardan elektrik üretimi hızla yükseliyor.

Türkiye jeotermal zengini, kullanım fakiri
Türkiye, dünyada jeotermal zenginliği ile 7'inci sırada yer alıyor, ancak jeotermal kaynak potansiyelinin ancak yüzde 12'sini kullanabiliyor

Türkiye jeotermalde 9. sırada
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiyenin jeotermal kaynaklardan elektrik üretim kurulu gücü 2014 itibariyle 404 megavata çıktı. Jeotermal kaynaklı kurulu gücü açısından 2002’de sıralamaya giremeyen Türkiye, kapasitesini 12 yılda yaklaşık 27 kat artırarak dünyada 9. sıraya yükseldi

Jeotermalde Türkiye Avrupa'nın zirvesinde!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Aslında Türkiye'nin ithal enerji kaynaklarını önleme, doğalgazı önlemek için önemli bir başlıktır jeotermal. Türkiye Avrupa'da jeotermal rezervi açısından birinci, dünyada da ilk beştedir. Bunları doğru ve iyi bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Bu, doğalgazdan daha etkili bir enerji kaynağıdır" dedi.

Yenilenebilir enerjide daha çok yol alınmalı
Yenilenebilir Enerjiye Yönelik Vergi ve Teşvikler başlıklı küresel ölçekli rapor, Türkçe versiyonu da yayınlanarak Türkiye dahil 31 ülkeye dair kapsamlı veriler ve değerlendirmelere yer veriliyor. Sıralamalarda Türkiye bazı alanlarda ilk 5'e girmiş olsa da enerji yatırımlarına bakıldığında sevinmek için erken görünüyor.

Elektrik kurulu gücü 9 ayda 5 bin megavat büyüdü
Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü, bu yılın 9 aylık döneminde 4 bin 926 megavat büyüyerek toplam 78 bin 72 megavata ulaştı.

'Güneşin yüzde 1'i Türkiye'ye yeter'
Türkiye’nin Enerji Görünümü 2019 Raporu’nda özellikle kömür ve petrol kaynaklı enerji üretiminden rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişteki uygulamaların acil atılması gerektiğine vurgu yapılıyor.