23 Şevval 1443 | 24 Mayıs 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

MEB Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
MEB, kırık not korkusuna karşı aileleri eğitiyor
Yarı yıl tatiline iki hafta kala kırık notları olan çocukların yardımına yine milli eğitim uzmanları yetişiyor. Zayıf karneleri nedeniyle ailelerinden tepki görecekleri endişesi yaşayan öğrencilere Aile Eğitim Programları yardımcı oluyor. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu program aracılığı ile bir yıl içinde 150 bin aileye ulaştı.

Vekil öğretmen sayısı atamayla azaltılacak
Geçtiğimiz yıl alınan bir kararla 70 bin civarında sözleşmeli öğretmeni kadroya geçirerek sözleşmeli öğretmenliği kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de ücretli ve vekil öğretmenliği bitirmek istiyor. Bir gazetenin haberine göre, Bakanlık, sayıları 60 bini bulan ücretli ve vekil öğretmenlerin sayısını yapacakları kadrolu öğretmen atamalarıyla eritecek.

Lise eğitiminde değişiklik
Sınıf yerine ders sistemi getiriliyor. Ezberin yerini uygulama alıyor. Başarılı öğrenciler, 3 yılda mezun olabilecek. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, lise sisteminin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yeni bir çalışmanın olduğunu açıkladı ve “Sistemi inceliyor, analiz ediyoruz. Dünyaya bakıyoruz, yapılması gerekenleri yapacağız” dedi.

4 yerine 3 yılda mezun olunabilecek
Lisede 3 yıllık öğrenim süresi sonunda mezuniyetin önünü açacak olan plana göre, öğrenciler istedikleri dersi erken alacak ve başarılı olurlarsa diploma alacak. Başarısız olan öğrenciler lise öğrenimlerini 6 yıla kadar sürdürebilecek

17 bin öğretmen Cuma günü atanacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 17 bin kadrolu öğretmen atamasını 3 Şubat Cuma günü yapacak. Atama için başvurular 2 Şubat Perşembe günü sona erecek. Öğretmen adayları, başvuru şartlarının ve tercih işlemlerinin düzenlendiği ''Öğretmenlik İçin Atama ve Başvuru Kılavuzu''na bakanlığın internet sitesinden ulaşabilecek.

17 bin öğretmenin ataması gerçekleşti
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 17 bin kadroya yapacağı öğretmen atamaları bugün elektronik ortamda kura ile yapıldı. Bakanlık 15 bin 934 kadroya öğretmen atadı.

Anaokuluna 'Anne' şefkati
Toplum Temelli Eğitim merkezlerinde ev hanımlarına, gündüz bakım ve okul öncesi çocuk bakımı kursları verilecek. Böylelikle eğitim almış anneler anaokullarında görevlendiriliecek. Türkiye genelinde yaygınlaştırılan Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir çalışma başlatıyor.

Kayıt zamanı bağış alan 3 bin okul var...
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 42 bin 500 okulda tek tek inceleme yaptırdığını, kayıt zamanı bağış parası alan okul sayısının yaklaşık 3 bin civarında olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

3 yıldan sonra üniversite imkanı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) başarılı öğrencilere yönelik 4 yıllık lise eğitimini 3 yılda tamamlayarak erken mezuniyet imkânı sağlayan çalışmasının ardından YÖK de erken mezun olan öğrencilerin hemen üniversiteye girebilmesine yeşil ışık yaktı.

MEB’den yeni ders çizelgesi
MEB, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak haftalık ders çizelgesinin taslağını hazırladı.

MEB, Okul öncesinde yaz eğitimi başlatıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek, çalışan anne babanın taleplerini karşılamak için her yıl yaz eğitim programları düzenliyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan yaz eğitimine 60-72 aylık çocuklar alınacak.

Üç model masada
MEB ve YÖK, öğretmen yetiştirme sistemini sil baştan değiştirecek.

MEB müfettişleri Kuran kurslarını denetleyemez
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaygın din eğitiminde yaş sınırlandırılmasının kaldırıldığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı MEB) müfettişlerinin Kuran kurslarının denetim ve gözetimiyle ilgili yönetmelikte bir madde bulunmadığını belirtti.

Yeni ders çizelgesi belirlendi
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, "İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi"ni belirledi.

MEB'den KPPS ve atama açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, öğretmen alımında gelecek seneden itibaren KPSS'nin üç ayrı bölüm halinde yapılacağını söyledi. Öğretmen atamaları ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına ilişkin çalışmalar hakkında soruları cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, önümüzdeki yıldan itibaren öğretmen alımlarında yine KPSS'nin olacağını belirtti.