27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

4 yerine 3 yılda mezun olunabilecek

Son Güncelleme: 28 OCAK 2012 - TSİ 10:33

Lisede 3 yıllık öğrenim süresi sonunda mezuniyetin önünü açacak olan plana göre, öğrenciler istedikleri dersi erken alacak ve başarılı olurlarsa diploma alacak. Başarısız olan öğrenciler lise öğrenimlerini 6 yıla kadar sürdürebilecek
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 4 yıla çıkarılan lise eğitiminde yeni bir uygulamaya gitmeye hazırlandığı öğrenildi. Başarılı öğrencilere 3 yılda mezuniyet şansı öngören plana göre, başarısız öğrenciler 6 yıla kadar liseye devam edebilecek. Öğrenciler, dersler için özel olarak hazırlanan sınıflarda eğitim alacak.
Dersler için “sınıf” hazırlanacak
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2005’te 4 yıla çıkarılan lise eğitiminde yeni bir uygulamaya gideceği öğrenildi. Yeni sistemde öğrenciler istedikleri dersi erken alarak başarılı oldukları takdirde 3 yılda mezun olabilecek. Bakanlık yetkilileri, yeni yapılandırmayla ilgili olarak yaklaşık 2 ay süren toplantılar yaptı. Çalışmalar kapsamında yapılması öngörülen şu değişiklikler ön plana çıktı:
-  Öğrenciler istedikleri dersi erken alıp başarılı oldukları takdirde 3 yılda mezun olabilecek.
-  Okulda başarısız olan öğrenciler 6 yıla kadar derslere devam edebilecek.
-  Liselerde önümüzdeki dönemde sınıf yerine derslik sistemine geçilecek. Öğrenciler matematik ders saatinde bir dersliğe gidecek, örneğin Türkçe dersi için ise farklı bir derslik kullanılacak.
-  Okullarda ezber derslerden ziyade uygulamalı derslere ağırlık verilecek.
MİLLİYET