16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İran petrolü Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
AB'nin yaptırımı 6 ay sonra
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran petrolüne ambargo konulmasıyla ilgili çalışmanın ayrıntılarını hazırlıyor. AB'li diplomatlar, 27 üyeli birliğin İran'dan petrokimya ürünleri ve ham petrol ithalatının yasaklanmasının aşamalı olarak uygulanması için çalıştığını söylediler.

Ambargodan en çok Yunanistan etkilenecek
Avrupa Birliği'nin İran'dan petrol ithalatına ambargo getiren kararı İran'dan çok Yunanistan gibi enerjide İran'a bağımlı olan Avrupa ekonomilerini vuracak. Petrol ihtiyacının yüzde 40'a yakınını İran'dan ithal eden Yunanistan'da ambargo kararından sonra petrol fiyatlarının tavan yapması bekleniyor.

İran’dan petrol açıklaması
Tahran yönetimi Batı'nın ambargoları artırması halinde petrol ihracını gözden geçireceklerini bildirdi. İran Petrol Bakanı Rüstem Kasımi, Batı'nın ülkesine yönelik yaptırımları daha da ağırlaştırması halinde petrol ihracatını gözden geçireceklerini belirtti.

Petrol müzakeresi yeniden
Ambargolar nedeniyle en büyük müşterilerinin ithalatı kesmesi üzerine, İran petrol üretimi 25 yılın en düşük seviyesine iniyor.

6 ülkenin daha petrolü kesilecek
Fransız ve İngiliz şirketlerine ham petrol satışını kestiğini açıklayan İran, şimdi de diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeleri sıraya koydu. İran Petrol Bakan yardımcısı Ahmed Kalebani, Avrupa Birliği'nin ülkesine karşı düşman tutumunu sürdürmesi halinde İspanya, Hollanda, Yunanistan, Almanya, İtalya ve Portekiz'e petrol ihracatını durduracaklarını söyledi.

İran altınla ödeme kabul edecek
İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani, Tahran yönetiminin petrol kaynakları karşılığında ithalatçı ülkelerin ulusal parasını ve altın almaya hazır olduğunu duyurdu.

İran petrolü yerine Irak petrolü
Türkiye’nin İran’dan aldığı petrolün oranı bir zamanlar yüzde 51’di. Şimdilerde yüzde 28.5’e geriledi. Irak’tan giderek artan petrol ithalatı 2012’deki yüzde 10 iken yüzde 32’ye tırmandı.

İran petrolü yeniden dünyaya açılıyor
Güney Pars Özel Enerji Bölgesi Genel Müdürü Yusufi, Türkiye, Almanya ve Katar’dan şirketlerin bölgedeki petrol ve gaz projelerine yatırım yapmak için hazır olduklarını bildirdi.