16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran altınla ödeme kabul edecek

Son Güncelleme: 1 MART 2012 - TSİ 09:55

İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani, Tahran yönetiminin petrol kaynakları karşılığında ithalatçı ülkelerin ulusal parasını ve altın almaya hazır olduğunu duyurdu. 
Bahmani, yabancı ülkelerle ticarette İran'ın kendisini dolarla sınırlamayacağını ve herhangi bir devletin kendi parasını kullanmakta serbest olduğunu belirtti. Rusya'nın Itar-Tass haber ajansının aktardığına göre, İran'ın petrol karşılığı altın ödemesini de tereddüt etmeden kabul edeceği açıklandı.
ABD'nin ülkeye karşı yaptırımları gittikçe sertleşmiş, İran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası faaliyetlerinin engellenmesine çalışılmıştı. Washington, yaptırımların İran ile çalışan ve ABD doları kullanan uluslararası bankalara karşı da uygulanacağı uyarısı yapmıştı. Sonuç olarak, İran petrolü satın alan ülkeler ödeme konusunda sıkıntı ile karşı karşıya kaldı.
İLK ANLAŞMA HİNDİSTAN İLE...
Daha önce Hindistan ve İran'ın, bir yıl süren müzakerelerin sonunda petrol-altın değişimi programını kabul ettiği bildirilmişti.
Uzmanlar, son yaptırımlarla ekonomisinin zarar görmesi beklenen Tahran yönetiminin altın rezervlerini artırmak için mükemmel bir fırsat olduğunu belirtiyor.
Petrol satın almak için altın kullanımının muhtemelen değerli metal için olumlu etkileri olacağı, özellikle anlaşmaya Çin'in de eklenmesi durumunda bu etkinin artacağı da kaydediliyor.
Hindistan, Suudi Arabistan'dan sonra ikinci en büyük tedarikçi olan İran'dan, 184 milyonluk yıllık ihtiyacının yüzde 16'sını karşılıyor.
DÜNYA BÜLTENİ