18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

TOBB Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türk şirketler risklere hazırlıksız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte ile birlikte şirketlerin Türk Ticaret Kanunu'na ne kadar hazır olduklarını görebilmek için yaptığı anket çalışmasına göre Türk şirketlerinin yüzde 88'i risklere karşı hazırlık yapmıyor.

Uçurum insafı zorluyor
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, en zengin İslam ülkesi ile en fakir İslam ülkesi arasında, tam 220 kat gelir farkı bulunduğunu belirterek “Biz iş dünyası olarak, bu tablodan son derece rahatsızız. Bu tablonun hesabını, ilahi hesabın görüleceği öbür dünyada hiçbirimiz veremeyiz” dedi.

Yeşilkart için sigortalı işi kabul etmiyorlar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, insanların yeşil kartını kaybetme korkusu nedeniyle sigortalı işi kabul etmeyerek işvereni kayıt dışılığa zorladığını söyledi. Yeşil karttan kimsenin vazgeçemediğini belirten Hisarcıklıoğlu, insanları çalışmaya teşvik edecek bir sistem getirilmesini istedi.

Sınırda bekleme süreleri kısalıyor
TOBB ve Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) arasında imzalanan mutabakat ile sınır kapılarında işlemler hızlandırılacak, sınırdaki bekleme süreleri kısalacak ve yığılmaların önüne geçilecek.

En fakir 48 ülkesinden 22'sinin İslam ülkesi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın en fakir 48 ülkesinden 22'sinin İslam ülkesi olduğunu söyledi.

Şirketlerin de TC numarası olacak
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Vatandaşların, nasıl bir tek TC kimlik numarası varsa, artık şirketlerin de tek bir faaliyet kodu olacak'' dedi.

4 bin kişiye istihdam garantili eğitim
İşgücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması ve iş bulamayanların meslek edindirme kurslarıyla işgücü piyasasına kazandırılması amacıyla başlatılan “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi” (UMEM Beceri’10) kapsamında ocak ayında 33 ilde toplam 175 kurs açıldı.

İş yaparken 'sicilime bak' dönemi
Kredi Kayıt Bürosu’nda yer alan sicil belgeleri, şirket sahipleri istemesi halinde iş yaptığı kişiler tarafından da görülebilecek. Uygulama, vadeli alacak ve verecek işlemlerinde kolaylık sağlayacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Beni ‘Ahmet’e, Mehmet’e sor’ diyebilir ama ‘aç sicilime bak, kendin karar ver’ diyecek.” ifadelerini kullandı.

Cep telefonunda "oyun"a gelmeyin!
Hayatımızı çepeçevre saran teknoloji nimetleri, kimi zaman bize doğrultulmuş birer silah haline gelebiliyor. Örneğin cep telefonuna indirdiğiniz basit bir oyun bile sizin aleyhinizde çalışabilir.

Hazine'den sigorta aracılığına ilişkin uyarı
Hazine Müsteşarlığı, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine, sigorta sözleşmelerine aracılık edebilmek için, Hazine Müsteşarlığından uygunluk belgesi almış ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) nezdinde tutulan levhaya kayıtlı sigorta acentesi veya Müsteşarlıktan ruhsat almış sigorta brokeri olmak gerektiğini bildirdi.

Odaya kayıtlı olmanın maliyeti 10 bin TL
Şirketlerin yasal zorunluluk nedeniyle üye oldukları ticaret ve sanayi odaları, işadamlarının en büyük gider kalemlerinin başında geliyor. 1 milyon bilanço kârı olan bir şirket yılda odaya en az 10 bin lira ödüyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yasasıyla şirketlerin üye olmak zorunda oldukları odalar aidat zengini çıktı.

Türkmenistan’da 25 milyar dolarlık proje
Türk müteahhitlerin Türkmenistan’da tamamladığı proje sayısı 1000’i, bu projelerin değeri de 25 milyar doları geçti. Türkiye’nin kendileri için stratejik bir ülke olduğunu vurgulayan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, “Doğalgaz kaynakları bakımından dünyadaki en zengin ülkelerden biriyiz.

Yağ 10 numara, kayıp 5 milyar lira
TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi ve TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi, 10 numara yağ adı altında yapılan sahte ve kaçak akaryakıt faaliyetlerine son verilmesi için acil ve güçlü tedbirler alınmasını istedi.

Karşılıksız çek yüzde 22.1 arttı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu yılın ilk 3 ayında karşılıksız çek oranının, geçen senenin ilk 3 ayına göre yüzde 39 arttığını belirterek, "Karşılıksız çeklerin, geçen senenin ilk üç ayında yüzde 78'i, bu sene yüzde 51'i ödendi. Bir an önce çek sorgulama sisteminin hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Kırgızistan’dan Türk yatırımcıya davet
Tarihi İpek Yolu’nu hayata geçirmek isteyen TOBB, Kırgızistan yönetimine, ülkenin gümrük kapılarını modernize etme teklifinde bulundu. Türk ve Kırgız işadamları Bişkek’te Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda biraraya geldi.