18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Uçurum insafı zorluyor

Son Güncelleme: 20 EKİM 2011 - TSİ 10:46

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, en zengin İslam ülkesi ile en fakir İslam ülkesi arasında, tam 220 kat gelir farkı bulunduğunu belirterek “Biz iş dünyası olarak, bu tablodan son derece rahatsızız. Bu tablonun hesabını, ilahi hesabın görüleceği öbür dünyada hiçbirimiz veremeyiz” dedi.


Hisarcıklıoğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 27. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısında yaptığı konuşmada, dünya ticaret hacminin 1990’da 3 trilyon dolar iken, 2010’da 16 trilyon dolara yükseldiğini, 1971’de dünya genelinde azgelişmiş ülke sayısı 21 iken, genel anlamdaki zenginleşmeye rağmen, 2011 yılı itibarıya 48 ülkeye çıktığını ve en azgelişmiş ülkelerin sayısının, azalmadığı gibi arttığını, zenginin daha zengin, fakirin de daha fakir olduğunu dile getirdi.


Benzer eğilimin İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler için de geçerli olduğunu ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, “Öncelikle, 48 ülkenin maalesef 21’i, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesidir. Zengin ve fakir İslam ülkeleri arasındaki gelişmişlik farkı adeta bir uçurum halindedir. Biz iş dünyası olarak, bu tablodan son derece rahatsızız. Bu tablonun hesabını, ilahi hesabın görüleceği öbür dünyada hiçbirimiz veremeyiz” diye konuştu.


Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisinin 2008’de başlayan kriz sonrası yeniden şekillendiğini belirterek “Bu yeni yapılanmayı da artık ıskalama lüksümüz yoktur” dedi. Hisarcıklıoğlu, zenginliğin kaynağının ticaret, girişimcilik ve imalat olduğunu söyledi.


CUMHURİYET