27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güney Kore Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Serbest bölgede Güney Kore modeli
Türkiye, Güney Kore'yi dünya ihracatında yüzde 3.1 paya ulaştıran serbest bölgeleri ve 3 yıl verginin alınmadığı Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi modelini kendi koşullarına uyarlamaya hazırlanıyor.

Kuzey Kore bayrağına, 62 yıl sonra bomba
ABD ve Güney Kore orduları, Kuzey Kore sınırı yakınında ortak bir askeri tatbikata imza attı. Savaştan beri yapılan en büyük tatbikatta gerçek mermiler kullanıldı.

İran'a petrol darbesi
Güney Kore 1 Temmuz itibari ile İran'dan ham petrol ithalatını durdurduğunu açıkladı. 1 Temmuz itibari ile uygulamaya konulacak karara Avrupa Birliğinin Avrupalı sigorta şirketlerinin İran petrolü taşıyan tankerleri sigortalamalarını yasaklaması sebep oldu.

Güney Kore ile anlaşma
Türkiye ile Güney Kore arasında 1 Ağustos'ta imzalanacak olan anlaşma, Türkiye'nin Uzak Doğu ile ilk Serbest Ticaret Anlaşması olacak.

Güney Kore, İran'dan petrol alacak
Güney Kore'nin, ABD yönetiminin belirlediği ölçütlere uygun olarak İran'dan ham petrol ithaline gelecek ay yeniden başlayacağı bildirildi.

Seul sınırda propagandaya son verdi
Güney Kore, Kuzey Kore’ye karşı propaganda aracı olarak kullandığı hoparlörleri kaldırmaya başladı.İki Kore’nin sınırında, yaklaşık 40 noktada bulunan hoparlörlerin tamamının ne kadar sürede söküleceği ise bilinmiyor.

Güney Kore'de helal restoran sayısı 250'yi geçti
Güney Kore'de 250'den fazla restoranın Ortadoğu ve Güney Asya ülkelerinden gelen Müslüman turistlere helal gıda hizmeti sunuluyor.

G. Kore ile tarımda işbirliği anlaşması imzalandı
Türkiye ve Güney Kore arasında "Tarım Alanında İşbirliği Anlaşması" imzalandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Güney Kore Tarım Bakanı Suh Kyu-yong'un (su hu yong) imzaladığı anlaşma tarım alanında iki ülke arasında bir ilk olma özelliği taşıyor.

Nükleer restleşme büyüyor
Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, nükleer denemelerin devam edebileceğini duyurdu. Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerini provokatif olarak niteleyerek, denemelerin sonuçlarından kendilerinin sorumlu olacağını bildirdi.

Kuzey Kore'den 'ülkeyi terkedin' çağrısı
Kuzey Kore, "nükleer savaşın arifesinde olduğu için Güney Kore'deki tüm yabancı şirket çalışanları ve turistlerin ülkeyi terk etmesini" istedi.

Kuzey Kore'den yabancılara uyarı
Kuzey Kore, Güney Kore’de yaşayan yabancıları, savaş çıkma ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

Güney Kore, hidrojen motorlu araçlara yönelmeye başladı
Atmosfere zararlı kirlilik veren emisyonlarını azaltmayı amaçlayan kapsamlı bir önlem planının bir parçası olarak Güney Kore, hidrojen motorlu araçlara yönelmeye başladı.

Kuzey Kore'den, Güney'e zeytin dalı
Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin düzenleyeceği askeri tatbikat öncesinde Güney'e gönderdiği açık mektupta, saldırgan askeri hareketlerden vazgeçme ve uzlaşma çağrısı yaptı.

Koreli aileler 60 yıl sonra buluştu
Kore Savaşı'nın (1950-1953) ayırdığı Kuzey Kore ve Güney Koreli aileler, dün birbirine kavuştu. Kuzey Kore'de gerçekleştirilen etkinlikte 100'den fazla Güney Koreli, akrabaları ile hasret giderdi.

G .Kore'de feribot çocuklarla battı
Güney Kore'de 30'u mürettebat, 325'i lise öğrencisi ve 15'i öğretmen olmak üzere toplam 459 kişi taşıyan feribotun alabora olması sonucu büyük bir facia yaşandı. Ülkenin güney kıyısında yaşanan kazada ilk belirlemelere göre 9 kişi hayatını kaybetti ancak 300'e yakın da kayıp var. Ölenlerden birinin lise öğrencisi diğerinin de mürettebat olduğu belirlendi.