20 Zilka'de 1441 | 11 Temmuz 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Arakanlılar  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
200 bin Arakanlı için muson yağmurları uyarısı
Bangladeş'teki kamplarda bulunan 200 bin Arakanlı sığınmacının muson yağmurları tehdidiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarı yapıldı.

Arakanlılar evlerine 'vatandaş' olarak dönmek istiyor
Myanmar güvenlik güçlerinin şiddetinden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlılar, "Evlerine vatandaş olarak dönmek istediklerini" iletti.

Myanmar, Arakanlıların dönüş sürecini erteliyor
Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, Myanmar hükümetinin, Arakanlıların (Rohingya) ülkelerine dönüş sürecini neden göstermeksizin ertelediğini belirtti.

Bangladeşliler Arakanlıların yanında
Geçtiğimiz yılın ağustos ayından bu yana komşu ülke Bangladeş'e sığınan Rohingya mültecilerinin sayısı 720 bini geçti. Ülkenin güneyinde bugün yaklaşık 1 milyon Arakanlı Müslüman yaşıyor.

Arakanlılar zorla geri gönderilmek istemiyor
Güneydoğu Asya ülkesi Bangladeş'te komşu Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak ülkeye sığınan Arakanlı mültecilerin yurtlarına dönmesini öngören plan kapsamında ilk grupların Myanmar'a götürülebileceği bildirildi.

Arakanlılar için yeni tehlike salgın hastalıklar
Bangladeş’e varan Arakan Müslümanları’nı, kamplarda da kolera, tifo gibi hastalıklar bekliyor. İçme suyu yokluğu ve kamplardaki hijyen koşulları, en çok çocukları tehdit ediyor.

Arakanlılar vatandaşlıklarını 35 yıl önce aldılar
Myanmar’da 1970’lerden bu yana zulüm ve sistematik baskıya uğrayan Arakanlı Müslümanların yüzde 80’den fazlası, bu ülkedeki topraklarını terk ederek bölge ülkelerine göç etmiş durumda.

Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı 519 bine çıktı
Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'da saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 519 bine ulaştığını duyurdu.

Bangladeş'e kaçış mücadelesi sürüyor
Bangladeş-Myanmar sınırındaki tarafsız bölgede sıkışıp kalan yaklaşık 7 bin Arakanlı Müslüman Bangladeş'teki kamplara yerleştirildi.

'Arakan'dan Bangladeş'e bir milyon kişi göç etti'
Türkiye'nin Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk, Arakanlılara yönelik saldırılara ilişkin, "Olayların ilk başladığı andan itibaren yapılan geçişlerde 300 bin Arakanlı Bangladeş'e geldi. Son zamanlarda 700 bin Arakanlının gelmesiyle sayı bir milyona yaklaştı" dedi.

Myanmar ile Bangladeş Arakanlı Müslümanlar konusunda uzlaştı
Bangladeş ve Myanmar yönetimleri, Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaştı. Anlaşmaya göre, Bangladeş önce her bir Arakanlının kimlik bilgilerini içeren bir form hazırlayacak. Geri dönüşler de formlar alındıktan sonra başlayacak.

Arakanlıların Myanmar'a dönüşü zor görünüyor
Myanmar’daki saldırılardan kaçıp Bangladeş’e sığınan Arakanlıların evlerine dönmeleri birçok nedenden ötürü kısa vadede çok zor görünüyor. Üstelik Arakanlıların çoğu, can güvenlikleri sağlanmadıkça, malları geri teslim edilmedikçe ve vatandaşlık hakları verilmedikçe Myanmar’a dönmek istemiyor.

Arakanlıların yeniden yerleşim planı askıda
Myanmar'daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan 700 binden fazla Arakanlıların topraklarına dönüşüyle ilgili planının gelecek ay yapılacak genel seçimlerin ardından yeniden ele alınabileceği bildirildi.

'Arakan'da ihlaller devam ediyor'
Uluslararası bir kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Myanmar’da Arakan halkına karşı hak ihlallerinin devam ettiğine yönelik yeni kanıtlar olduğu bildirildi.

Malezya Arakan'da yaşananlara yargılama talep etti
Malezya hükümeti, Myanmar'da Arakanlılara yönelik şiddet ve etnik ayrımcılık uygulayanların Uluslararası Ceza Mahkemesine götürülmesi için adım atacağını duyurdu.