18 Safer 1443 | 25 Eylül 2021 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Arakanlılar iki aydır aç susuz denizdeler

Son Güncelleme: 18 MAYIS 2015 - TSİ 10:42

Endonezya açıklarında batmakta olan bir tekneden kurtarılan göçmenler, Güney Asya'daki göçmen trajedisini bir kez daha gözler önüne serdi.Tekneden kurtarılan ve Langsa Limanı'na getirilen göçmenlerin çoğu, kötü beslenme ve sıvı kaybına bağlı sağlık sorunları nedeniyle sahra hastanesinde tedavi altına alındı.

Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğunu, Malezya'ya gitmek istediklerini ancak Malezya donanması tarafından uzaklaştırıldıklarını ifade eden göçmenler, mürettebatın tekneyi terk ettiğini, iki aydır aç susuz denizde olduklarını kaydetti.

Kurtarılan göçmenler, teknede yemek için çıkan kavgada yaklaşık 100 kişinin öldüğünü anlattı.

Myanmar Malezya'nın yardım çağrısını geri çevirdi

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği'nin (ASEAN) Dönem Başkanı Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, göçmen sorununa "uluslararası seviyeye taşınmadan önce" çözüm bulabilmek için Myanmar ile görüşme yapmayı umduklarını söyledi.

Aman, Bangladeşli mevkidaşı Hasan Mahmud Ali ile yaptığı görüşmenin ardından "Kendi çıkarlarımıza, toplumsal sorunlarımıza ve güvenlik problemlerine de bakmak zorundayız. Myanmar'a çözüm bulmak için harcanan çabalara destek vermesi çağrısında bulunuyoruz" dedi.
Myanmar hükümeti ise göçmen trajedisinden sorumlu olmadığına işaret ederek konuyla ilgili düzenlenecek zirveye katılmayabileceğini açıkladı.

Güney Asya'daki göçmenlerin büyük bir kısmını Bangladeşliler ve Myanmar'dan kaçan Arakan Müslümanları oluşturuyor.

Bangladeşliler, ülkelerindeki yoksulluktan kaçmak ve Endonezya ya da Malezya'da iş bulmak amacıyla denize açılırken Arakan Müslümanları, kendilerini vatandaş olarak kabul etmeyen, hiçbir hak tanımayan Myanmar'dan uzaklaşmaya çalışıyor.

Tayland hükümeti, kısa süre önce ülkenin güneyindeki ormanlık alanlarında kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon düzenlemişti. Göçmenleri kamplara getiren ve ailelerinden fidye isteyen insan kaçakçıları, göçmenleri teknelere bindirip denizin ortasında terk etmeye başlamıştı.

Bu teknelerden bazıları, geçen hafta Endonezya kıyılarına vurmuştu. Uluslararası Göç Örgütü, Endonezya ve Malezya açıklarındaki teknelerde 8 binden fazla göçmenin yaşam savaşı verdiği uyarısında bulunmuştu.

Dünya Bülteni