23 Zilka'de 1441 | 14 Temmuz 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

eriyen buzullar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İstanbul kadar buzul koptu
Devasa boyutlarda büyüyen çatlak, sonunda koptu. Güney Kutbu ile Atlas Okyanusu arasındaki en büyük buz sahanlığı Larsen C'deki çatlağın ana kütleden kopmasıyla, şimdiye kadar görülmeyen büyüklükteki buz dağlarından biri ortaya çıktı.

Eriyen buzullar yeni bir deniz rotası açtı
İklim değişikliği Kuzey Kutbu’nda yeni bir nakliye yolu oluşmasına yol açtı. Binlerce yıl boyunca buzullarla kaplı olan Kuzey Denizi rotasında buzulların küçülmesi, daha önce taşımacılık için uygun olmayan yolun, yük gemileri tarafından kullanılabilmesinin önünü açtı.

Grönland'da buzulların erimesi sanıldığından daha fazla
Grönland'da yapılan araştırmada buzulların erimesi sanıldığından daha fazla olduğu gözlemlendi. Bu erimenin yol açacağı etkilerin geri döndürülemez bir boyutta olduğu da artık bilinen bir gerçek.

Buzlar eriyor tankerler yeni rotalar çiziyor!
Buzulların erimesinin baş sorumlusu fosil yakıt endüstrisi, şimdi de eriyen buzullardan kazanç sağlıyor. Eriyen buzullar Kuzey Kutbu’nun kış mevsiminde dahi gemilere açılmasını sağladı.

NASA'dan buzul uyarısı
NASA tarafından yapılan son çalışmalar Antarktika’daki Larsen B buzulunun 2020 yılına kadar yok olacağını ortaya koydu.

Eriyen buzullarda kızaklar suda gidiyor!
Grönland’de eriyen buz kütlelerinin üzerinde kızak çekmeye çalışan köpekler, bölgede yaşanan küresel ısınmayı acı bir şekilde gözler önüne serdi.

Buzullar eridi Kutup yolu açıldı
Dünya ekonomisi için büyük önem taşıyan ve mevcut şartları ciddi biçimde değiştirme kapasitesi bulunan kuzey kutup rotası, bölgede sıcakların etkili olması sonrası bu yıl tekrar açıldı.