24 Zilka'de 1441 | 15 Temmuz 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Eriyen buzullarda kızaklar suda gidiyor!

Son Güncelleme: 19 HAZİRAN 2019 - TSİ 10:17

Grönland’de eriyen buz kütlelerinin üzerinde kızak çekmeye çalışan köpekler, bölgede yaşanan küresel ısınmayı acı bir şekilde gözler önüne serdi.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü’nden Steffen Olsen, oşinografik ve meteorolojik verileri rutin olarak takip etmek üzere gittiği Grönland’in Inglefield Bredning Fiyort’unda hiç beklemediği bir manzarayla karşılaştı. Meteoroloji ekibi, buz tabakasının aniden bastıran sıcaklarla erimesi nedeniyle kutup köpeklerinin çektiği kızakla birlikte suya batma tehlikesi geçirdi. Olsen, köpeklerin eriyen buzullar üzerinde bilek seviyesine kadar oluşan suda koşmasını fotoğraflayıp küresel iklim değişikliğinin geldiği son noktayı gözler önüne serdi.

Uzmanlar, bu olayın bölgedeki buzullarda çatlak bulunmadığı için eriyen suyun aşağıya inemeyip yüzeyde kalması nedeniyle yaşandığını belirtti.

Anormal hava sıcaklığı

Enstitü, geçtiğimiz çarşamba Grönland’ın kuzeybatısında kalan Qaanaq bölgesinde hava sıcaklığını 17.3 santigrat derece olarak ölçtü. Bu sıcaklığın yaz koşulları için bile çok yüksek olduğunu bildiren uzmanlar, bölgede anormal hava sıcaklıkları kaydettiklerini söyledi.

Hürriyet