28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

telefon dolandırıcılığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bu numaradan aranırsanız kanmayın
Telefon dolandırıcıları polis imdat 155 nolu hatta benzettikleri +90 155 nolu telefondan ağına düşürdüğü kişilere kendi hesaplarına para yatırtıyor. Fethiye'de Asayiş Bürosuna gelen B.B isimli bayan bilişim suçu işlediği iddiasıyla +90 155 nolu telefonla Ankara'dan polis tarafından arandığını bir banka şubesinden bir hesaba para yatırdığını kaydederek yardım istedi.

Emniyet, telefon dolandırıcılarına karşı uyardı
Kendini polis ya da savcı olarak tanıtıp halkı dolandıran telefon dolandırıcılarına yapılan operasyonda 895 kişi gözaltına alındı.

Telefon dolandırıcıları yeni yöntemler geliştiriyor
Telefonla para ve kontör dolandırıcılığı yapanlar, geliştirdikleri yeni yöntemle aradıkları kişiyi, asılsız ihbarla evine polis gönderilmesini sağlayarak ikna etmeye çalışıyor.

Telefonda 15 milyon liralık vurgun
Telefon dolandırıcılığının 2013 rakamları dudak uçuklattı... Telefon dolandırıcıları, 2013 içinde İstanbul'da aradıkları 800 kişiden 15 milyon lira vurgun yaptı. Asayiş Şube Müdürlüğü uzman ekiplerinin müdahaleleri sonrası 7 milyon 500 bin lira da dolandırıcıların elinden kurtularak sahiplerine teslim edildi.

'Telefon dolandırıcılığına kanmayın!'
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘İletişim Yolu ile Dolandırıcılık’ çalıştayı, İstanbul’da başladı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, geçen yıl iletişim yoluyla dolandırıcılıkta 9 bin 950 olayın meydana geldiğini, şüpheli olarak yakalanan 1780 kişiden 786’sının tutuklandığını belirtti.

Gümrük Bakanından tüketiciye uyarı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son dönemde çağrı merkezleri kaynaklı dolandırıcılıkların artması üzerine vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. Tüfenkci, “Polis ve bankaların ardından şimdi de doğalgaz aboneliği ve Tüketici Hakem Heyeti diye arıyorlar. Bilgi güncellemesi diye özel bilgiler talep ediliyor” dedi. Tüfenkci, telefonla çağrı merkezleri üzerinden yapılan satışlarda kapıdan ödeme seçeneğinin tercih edilmesini önerdi.

Banka telefonda şifre sormaz!
Kendilerini savcı ya da polis olarak tanıtıp telefonla aradıkları kişileri dolandıranların yeni hedefi internet üzerinden banka hesaplarını boşaltmak oldu. Sosyal mühendislik olarak da adlandırılan yöntemle dolandırıcıların kendisini bankacı olarak tanıtıp kişileri banka bilgileri ve şifrelerini vermeye ikna ettiği vakalar artık daha sık gündeme geliyor.

Verginizi ödediniz telefon kazandınız!
Kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıtan telefon dolandırıcıları, yeni dolandırıcılık yöntemlerine başvurmaya başladı.

Bankalar Birliği'nden güvenlik uyarısı
Türkiye Bankalar Birliği, son dönemde müşteri mağduriyetlerine neden olan, telefon, kısa mesaj, e-posta, sosyal medya gibi iletişim araçları yoluyla yapılan dolandırıcılık girişimleri konusunda dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Telefonda internet paketi dolandırıcılığı uyarısı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketicilerden, mevcut internet paketinden daha uygun bir paket seçeneği sunan telefon aramaları konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Sosyal medya hesabınızı dikkatli kullanın
Siber Güvenlik Uzmanı Ahmet Naci Ünal, dolandırıcıların, mağdurların sosyal medya hesaplarını takip ettiğini bu nedenle de hesapların gizli kullanılması gerektiğini vurguladı.