18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Emniyet, telefon dolandırıcılarına karşı uyardı

Son Güncelleme: 20 EKİM 2012 - TSİ 11:00

Kendini polis ya da savcı olarak tanıtıp halkı dolandıran telefon dolandırıcılarına yapılan operasyonda 895 kişi gözaltına alındı.

Mal varlıklarına el konuldu, banka hesapları da bloke edildi. Dolandırıcılara ait banka hesaplarına da el konularak, 4 milyon TL'nin bloke edilip mağdurlara geri ödendiği kaydedildi.

Bu arada 12 ilde faaliyet gösteren çetenin bir birleriyle bağlantılı çalıştığı ortaya çıktı. Çetenin illerde merkez kurduğu, sistemli bir şekilde çalışarak önce zengin kişileri belirlediği, kişiyle ilgili bilgiler edindikten sonra bağlantıya geçtikleri belirtildi. Çete elemanlarının kendilerini polis-savcı-asker olarak tanıttıktan sonra, dolandıracağı kişiyi terör örgütleriyle bağlantılı olduğunu iddia ederek korkutup para talep ettikleri kaydedildi. Bu yolla binlerce kişiyi dolandıran çetenin, elde ettikleri parayı ise hiyeraşik yapıyla aralarında bölüştükleri kaydedildi.

Emniyet'ten Uyarı

Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşları bu tür dolandırıcılara karşı uyararak şu bilgileri verdi: "Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis ve Jandarma) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmez. Operasyonel bir faaliyet içerisine halkımız hiçbir şekilde dahil edilmez. Halkımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikametinde, işyerinde ya da polis, jandarma karakolunda yüz yüze görüşülür.

Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan 'hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var' gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC kimlik numaraları, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidir. Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT’yi kabul etmemelidir. Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidir. Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeli veya 155 – 156’yı arayarak bilgi vermelidir."