1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ihracat Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yerli otomobil diğer sektörlere de ilham kaynağı olur
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi, yerli otomobilde elde edilecek başarının diğer sektörlere de ilham olacağını belirterek, “Burada önemli olan yüzde 100''ü yerli otomobil yapmak değil. Önemli olan Türk markalı ürün üretmektir. Hangi ürünü nerede daha ekonomik olarak yaptırırsanız, yaptırırsınız. Mühim olan katma değerdir” dedi.

TİM'den 50 bin kişilik istidam hamlesi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İhracatçı Eğilim Araştırması'nın 3. çeyrek sonuçları, düzenlenen basın toplantısında, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklandı.

Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı
İhracat rakamlarıyla ilgili açıklama Düzce'de yapıldı. Kasım ayında 2010 yılının aynı ayına göre yüzde 13, 9'luk artış gösterdi.Sektör, Kasım ayını 10 milyar 758 milyon dolarlık ihracatla kapattı.

Çin, ihracattaki gerilemeden kaygılı
Çin Ticaret Bakanlığı, yıllık raporunda durumun ciddi olduğu uyarısında bulundu. Çözüm, gelişmekte olan ülke pazarlarına odaklanmakta görülüyor.

İhracat rakalamları açıklandı
İhracat rakamları 2011 yılıda bir önceki yıla göre yüzde 18,2 bir artışla, 134,6 milyar dolar oldu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 2011 yılı ihracatının 2010 yılına göre yüzde 18,2 artarak 134,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

İhracatçılar Doların 2 liraya dayanmasını istemiyor
Avrupa ülkelerine büyük darbe vuran mali bunalımın dolayısıyla euro kan kaybederken, doların değeri artıyor. Merkez Bankası'nın müdahalelerine rağmen 1,85-1,90 bandında gezinen dolar kuru ihracatçıyı tedirgin ediyor.

KOBİ dünyaya açılıyor devlerin payı azalıyor
KOBİ'ler ihracat artışında devleri geçti. Küçük illerin yaptığı ancak kâğıt üstünde büyüklere yazılan ihracata rağmen ilk 1.000 şirketin payı yüzde 73'ten yüzde 65'e geriledi. 134 milyar doları yakalayan ihracatta Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin payı hızla artıyor. Her yıl dünyaya açılan ve ihracatını artıran KOBİ'lerin ve illerin payı artıyor.

İstikrarsız kur kur değildir!
Türkiye ihracatçıları 2012’ye hızlı bir başlangıç yaptı ve ocak ayında ihracatı geçen yıla göre yüzde 10 arttırarak 10 milyar 554 milyon dolara çıkardı. Başta Avrupa olmak üzere dünyada beklenen yavaşlamaya rağmen artış sağlamayı başaran ihracatçıların derdi ise yine döviz kuru.

İhracatçı yatırım teşviki bekliyor
İhracatçıların 2011 son çeyrekte yüzde 30.6 oranında yeni pazarlara yöneldiğine değinen Büyükekşi, 2012 ilk çeyreğinde ilk kez girilmesi planlanan ülke sırlamasında Rusya'nın yüzde 21.3 ile birinci olduğunu, Rusya'yı ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Çin'in takip ettiğini kaydetti. Büyükekşi, firmaların yüzde 54'ünün döviz riskine karşı önlem almadığını dile getirdi.

AB pazarı daralıyor
Türkiye’nin ihracatında Avrupa Birliği’nin (AB) payı daralmaya devam ederken yeni pazar arayışları sürüyor. Mayısa ilişkin ihracat verilerini açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bunu telafi etmek için diğer pazarlarda daha fazla çalıştıklarını ve ihracatlarını arttırdıklarını” söyledi.

TL ile ihracat artıyor
Türk lirası ile yapılan ticaret bu yılın ocak-nisan döneminde 2011'in aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 1.3 milyar dolar oldu.

Dış Ticaret Açığı azalıyor
Dış ticaret açığı, mayıs ayında %15,5 geriledi. Bu yılın Mayıs ayında, 2011 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 20,3 artarak 13 milyar 168 milyon dolar, ithalat yüzde 3,1 artarak 21 milyar 752 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracat yeni pazarlarla arttı
Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu artırmamak için öne sürdüğü 'ihracat artmaz, cari açık yükselir' tezi çöktü.

Organik ürün ihracatı 15 milyon doları aştı
1980’li yıllarda ihracat talebi doğrultusunda üzüm, incir gibi geleneksel ürünlerle gelişmeye başlayan organik tarım ihracatı hem ürün hem de pazar çeşitlendirerek büyüyor.

İhracat arttı, dış ticaret açığı geriledi.
Haziran ayında ihracat yüzde 16,9 artarak 13 milyar 266 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı ise yüzde 30 azaldı.