29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İstikrarsız kur kur değildir!

Son Güncelleme: 2 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:23

Türkiye ihracatçıları 2012’ye hızlı bir başlangıç yaptı ve ocak ayında ihracatı geçen yıla göre yüzde 10 arttırarak 10 milyar 554 milyon dolara çıkardı. Başta Avrupa olmak üzere dünyada beklenen yavaşlamaya rağmen artış sağlamayı başaran ihracatçıların derdi ise yine döviz kuru. 
Doların 1.55 TL’den 1.90 TL’lere kadar çıkıp bugünlerde yeniden 1.77’nin altına doğru hareket etmesi ihracatçıyı düşündürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi “Dolar 1.75’e çekiliyor. Buradan aşağıya inmesi durumunda daha önce olan sorunlar yaşanabilir. Nasıl ki şeker hastalarına şekerin artışı ve düşüşü zarar veriyorsa kurdaki ani artış ve düşüşler de bize önemli sıkıntılar yaşatıyor. Merkez Bankası düşürmek için dolar sattığı gibi kur çok düştüğünde yükseltmek için de alım yapabilmeli” diye konuştu. 
TİM üyeleri bu kez ihracat rakamları için Bursa’nın İnegöl ilçesindeydi. Rakamları Türkiye’nin farklı bölgelerinde açıklasa da ihracatçının derdi değişmiyor. Ocakta sıkıntıdaki AB ülkelerine ihracatın yüzde 1 düştüğünü açıklayan Büyükekşi, Davos’taki karamsar beklentilerin aksine Avrupa’da durumun ikinci yarıdan başlayarak kademeli iyileşeceğini düşündüklerini söyledi. Büyükekşi faizleri piyasaya bırakan MB’nin proaktif politikasını desteklediklerini belirterek TİM’in kura bağlı olmayan küresel rekabete dayalı ihracat stratejisinin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı. 
Aşırı değerlenme uyarısı 
Yılın ilk verilerinin ekonomide yumuşak inişin gerçekleştiğini gösterdiğini söyleyen Büyükekşi ilk çeyrekte ihracatın büyümeye pozitif katkı vereceğini dile getirdi. 2012 büyümesini de ihracat artışının sürükleyeceğini öngördüklerini kaydeden Büyükekşi şöyle devam etti: “Bu olumlu dengeyi sağlamada TL sepet kurunun 2.10-2.15 seviyesi büyük rol oynuyor. TL’nin aşırı değerlenmesine izin verilmemelidir. TL’nin yeniden aşırı değerlenmesi enflasyon ve faizlerde artış gibi büyük çabalarla ve külfetlerle sağlanan dengenin bozulmasına yol açabilir.” 
AB’YE İHRACAT YÜZDE 1 GERİLEDİ 
TİM’e göre ocakta ihracat yüzde 10 arttı ve 10 milyar 554 milyon dolar oldu. En çok ihracatı 1.6 milyar dolar ile yine otomotiv yaptı. İkincilik 1.3 milyar dolar ile kimya sektöründe. En fazla ihracat 1 milyar 40 milyon dolar ile Almanya’ya yapıldı. AB’ye ihracat yüzde 1 geriledi, ancak Hollanda’ya % 21, İngiltere’ye % 10, İspanya’ya % 1 arttı. TİM Başkanı Büyükekşi “Bu tablo Avrupa’nın büyüyen ekonomilerine yüksek ihracat artışı, sorunlu ekonomilere de ihracatımızın sıkıntıya girdiğini gösteriyor” diye konuştu. 
RADİKAL