27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

İhracatçı yatırım teşviki bekliyor

Son Güncelleme: 11 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:51

Türkiye'nin 2012 yılında yüzde 5 büyümesini öngördüğünü belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların yıl sonuna kadar 180 bin kişiyi işe almasını beklediklerini dile getirdi. 
Firmaların yıl sonu büyümesini yüzde 7.28 olarak öngördüklerini anlatan Büyükekşi, "Geçen yılki ankette 2011'de Türkiye yüzde 8.6 büyür demiştik. Rakam 8.3 çıkacak gibi görünüyor. İhracatçıların bu yılki büyüme beklentisini göz ardı etmemek lazım" diye konuştu. 
İhracatçıların 2011 son çeyrekte yüzde 30.6 oranında yeni pazarlara yöneldiğine değinen Büyükekşi, 2012 ilk çeyreğinde ilk kez girilmesi planlanan ülke sırlamasında Rusya'nın yüzde 21.3 ile birinci olduğunu, Rusya'yı ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Çin'in takip ettiğini kaydetti. Büyükekşi, firmaların yüzde 54'ünün döviz riskine karşı önlem almadığını dile getirdi.
Büyükekşi, "Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK)çıkması önemliydi ve çıktı. Biz de dahil pek çok kurum temmuz ayında devreye girecek bu kanun üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Büyükekşi, hem yerli müteşebbisler hem de uluslararası yatırımcılar açısından, Çin ve Hindistan gibi ülkelerle rekabette, yeni özel bir yatırım ve üretim bölgesi ile farklı yatırım indirimi avantajlarına ihtiyaç olduğunu belirtti. Büyükekşi, "Eğer böyle bir bölge oluşturulur, orta ve yüksek teknolojiye yapılacak yatırımların önü açılırsa, ihracata dayalı büyüme için büyük bir adım atılmış olur. Ara malı üretimini de artıracak yatırım teşviklerinde beklentimiz var" diye konuştu. Büyükekşi, Eximbank'ın 2012'de ihracatçılara piyasaya oranla çok daha iyi şartlarda kredi ve ihracat ürünlerinde sigorta imkanı sağladığını, ihracat yapan firmaların bu avantajdan faydalanmalı" dedi.
SABAH