10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Azerbaycan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Azerilere MOSSAD uyarısı
İran, Azerbaycan'dan İsrail gizli servisi MOSSAD'ın topraklarındaki faaliyetlerini durdurmasını talep etti. İngiliz Times gazetesi, MOSSAD adına çalışan bir ajana dayandırdığı haberinde, İsrail istihbarat örgütünün İran'a karşı yürüttüğü faaliyetlerinde Azerbaycan topraklarını bir üs olarak kullandığını söylemişti.

Azeri-Ermeni sınırında tansiyon yükseliyor
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Ermenistan ziyaretini sürdürdüğü sırada Azeri-Ermeni sınırında ikinci kez kan döküldü.

Azeri ve Ermeni bakanlar Paris'te buluştu
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.

TANAP projesi Türkmen gazına talip oldu
Türkiye ile Azerbaycan’ın başlattığı ve Azeri gazının Anadolu üzerinden Avrupa’ya aktarılmasını öngören Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) genişliyor. TANAP projesine Türkmenistan’ın da dahil olması gündemde.

Azerbaycan'dan vizeyi kolaylaştırma sinyali
Azerbaycan’ın Türkiye’ye uyguladığı ancak Türkiye’nin Azerbaycan’a uygulamadığı vize konusunda yeni bir aşamaya geçildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev vizenin aşamalı olarak kaldırılacağını açıkladı.

Azerbaycan 700 farklı silah üretebiliyor
Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanı Yaver Camalov, ülkesinin 700 farklı kalemde askeri silah ve mühimmat ürettiğini söyledi. Basına açıklamalarda bulunan Camalov bakanlığın 2013 yılındaki çalışmalarının ağırlıklı olarak konvansiyonel silah üretiminin oluşturacağını bildirdi.

Natık Aliyev: 'TANAP büyüyecek'
Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktaracak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin başladığını, kuyu sayısı arttıkça verilecek doğalgaz miktarının da planlanan rakamları aşacağını söyledi.

Ermeni işgalinin faturası 431 milyar doları geçti
Azerbaycan hükümeti, Ermenistan'ın yaptığı işgalin ülkeye verdiği zararın 431.5 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Azerbaycan üslerin kullanmasına izin vermeyecek
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Elman Abdullayev, İran'a karşı düzenlenecek olası bir saldırıda, Azerbaycan'ın kendi askeri üslerinin kullanılmasına izin vermeyeceğini bildirdi.

Azerbaycan'da 4. İslami Dayanışma Oyunları
Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov, 4. İslami Dayanışma Oyunları ile tüm dünyaya barış, karşılıklı sevgi, saygı ve birliktelik mesajı vereceklerini söyledi.

Rusya, Azerbaycan ve İran’dan ortak elektrik bölgesi
Rusya, Azerbaycan ve İran, birleşik elektrik bölgesi oluşturulması konusunda işbirliği yapıyor. Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Rusya, Azerbaycan ve İran’ın birleşik enerji kuşağı oluşturulması konusunda işbirliği yaptığını duyurdu.

Hocalı katliamına, İİT ve Dışişleri'nden ortak anma
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Forumu ve Dışişleri Bakanlığı, gerçekleştirecekleri etkinlikle Hocalı katliamını anacak. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Forumu, 'Hocalı İçin Adalet' başlıklı uluslararası kampanya çerçevesinde; Hocalı Katliamı'nı, Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilecek bir etkinlik ile anacak.

Hocalı soykırımı Cuma hutbesine konu oldu
Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında 1992 yılında gerçekleşen Ermenilerin gerçekleştirdiği soykırım, İstanbul'daki camilerde de Cuma hutbesine konu oldu. Hutbede, Ermenilerin yaptığı soykırım hatırlatılarak ölenlere rahmet dilendi. İstanbul genelinde kılınan Cuma namazı öncesi okunan hutbelerde bu hafta Hocalı soykırımı işlendi.

İsrail Azerbaycan'la anlaşma imzaladı mı?
İsrail ile Azerbaycan'ın, 1 milyar 600 milyon dolar tutarında bir silah anlaşmasına imza attığı bildirildi İsrail savunma yetkilileri, anlaşma uyarınca Azerbaycan'a insansız uçak, uçaksavar ve füze savunma sistemi satılacağını açıkladı. İsrailli yetkililer, anlaşmayla ilgili daha detaylı bilgi vermektense kaçındı.

Şuşa Camii'ni yıkıp ahır yapmışlar
Azarbeycan'ın Kahire Büyükelçiliği Hocalı katliamını anma yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde yayımladığı basın bildirisinde, Ermenilerin işgal altında tuttukları topraklarda camileri yıktıklarını, Şuşa Camisini yıkmakla kalmayarak domuz ahırı haline getirdiklerini belirtti.