18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Natık Aliyev: 'TANAP büyüyecek'

Son Güncelleme: 26 EYLÜL 2012 - TSİ 16:19

Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, Şahdeniz sahasından çıkaracakları 16 milyar metreküp doğalgazın, 6 milyar metreküpünü Türkiye’ye, 10 milyar metreküpünü de Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktaracak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin başladığını, kuyu sayısı arttıkça verilecek doğalgaz miktarının da planlanan rakamları aşacağını söyledi.

Aliyev, Hazar Strateji Enstitüsü yetkililerini kabul ettiği toplantıda doğalgaz çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gaz iletimi için planlanan Nabucco projesinin Avrupa ülkelerinin durumundan dolayı ‘güdük kaldığını’ belirten Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan’ın birlikte projelendirdiği TANAP’ın daha gerçek bir proje olduğunu söyledi. Aliyev, şöyle konuştu:

TANAP, Azerbaycan ile Türkiye’nin ortak projesi. Nabucco’da çok ülke olduğu için anlaşma sağlanamadı ve güdük kaldı. Çok büyük planlarımız var, bu proje Türkiye ile birliğimizi güçlendirecek. Türkiye’ye giden gaz, enterkonnekte hatlarla çok kolay bir şekilde Yunanistan’a, Bulgaristan’a bağlanabilir. Buradan da diğer hatlara aktarılabilir. TANAP’taki gaz miktarını 2027 yılında 31 milyar metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz.”

TANAP’ta SOCAR’ın yüzde 80, BOTAŞ ve TPAO’nun yüzde 20 payı olduğunu kaydeden Aliyev, “Bazı büyük şirketler de bu projeye iştirak etmek istiyor, biz de buna olumlu bakıyoruz” dedi.

Aliyev, TANAP’a Rusya’nın tavrı konusunda ise, “Bu proje Türkiye ile geliştirdiğimiz bir proje. Buna Rusya dahil hiçbir devlet karışamaz. Ama rekabet edebilirler. Bu bir pazar. Biz de pazara malımızı getiriyoruz. Rekabet şartları içinde malımızı satıyoruz” dedi.

Milliyet