15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kuraklık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kuraklık bitti açlık sürüyor
Birleşmiş Milletler, Somali'de temmuz ayında ilan ettiği kuraklığın son bulduğunu açıkladı. BM, "Ancak durumun hassas olduğu ülkede hâlâ 2.3 milyon insan gıda krizi yaşıyor" dedi

Kuraklık seçim kaybettirir mi?
ABD’nin başkanı Barack Obama, Amerikan halkını kasım ayında kendisini tekrar başkan seçmeye ikna etmeye çalışırken meteorolojiden umulmadık bir darbe yedi.

Kuraklığın etkisiyle gıda fiyatları tırmandı
ABD'deki kuraklığın 50 yıldan uzun sürenin en yüksek düzeyine ulaşması tarımsal emtia fiyatlarını rekor seviyelere taşıdı.

Kuraklık zirve yaptı
ABD’de yaşanan kuraklık, başta mısır ve soya fasulyesi olmak üzere emtia ürünlerine olan talebi artırdı, fiyatlar tarihi rekor seviyeleri gördü.

ABD'de 12 eyalet felaket bölgesi ilan edildi
ABD, tarihinin en büyük kuraklığı ile mücadele ediyor. Amerikan Tarım Bakanlığı, 12 eyalette 218 vilayeti felaket bölgesi ilan etti. Kuraklık yüzünden hem gıda hem de benzin fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Kuraklık kapımıza dayandı
ABD son 50 yılın en sert kuraklığı ile boğuşurken, dünyanın önemli tahıl üretim merkezlerinden Karadeniz de kuraklığın pençesine düşmek üzere.

Akşehir gölü kuruyor
Nasrettin Hoca’nın maya çaldığına inanılan ve fıkralara konu olan Akşehir Gölü kuraklık nedeniyle yaklaşık 40 kilometrekareye düştü.

BM'ye göre yeni bir gıda krizi çıkabilir
Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü (FAO), ülkelerin ihracat yasaklarının arkasına sığınması hâlinde dünyanın 2007-2008'deki gibi bir gıda krizi yaşayabileceğini söyledi.

Somali'de kuraklık alarmı
Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, yaşanan kuraklık nedeniyle ülke genelinde ulusal felaket ilan edildiğini belirtti. Bu nedenle ülkede yaşanabilecek insani trajedinin önüne geçebilmek için uluslararası kamuoyunun desteğini istedi.

Somali’de kuraklığa bağlı ölümler arttı
Somali'de son iki günde en az 110 kişinin kuraklık ve kirli sudan hayatını kaybettiği açıklandı. Ölenlerin çoğu kadın ve çocuk. Somali'nin yeni başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile düzenlediği basın toplantısında, ölümlerin ülkenin Bay ve Bakol bölgelerinde yoğunlaştığını söyledi.

Darfur’da insani kriz
Afrika’nın en genç ülkesi Güney Sudan’da halk, dünyanın gözleri önünde büyük bir sıkıntı yaşıyor. Açlık ve susuzlukla boğuşan Güney Sudanlılar, son çare olarak yaşadıkları toprakları terk ederek komşu ülke Sudan’a sığınıyor.

İklim değişikliğinin sonuçları
İklim değişikliği yangınlar, su taşkınları, kuraklıklar, aşırı sıcaklıklar ile etkisini her geçen gün daha çok hissettiriyor.

Afrika’nın hazinesi yeraltında
Kuraklıkla boğuşan Afrika kıtasının geniş bir yeraltı su rezervine sahip olduğu öne sürüldü. Bir grup bilim insanın yaptığı çalışmaya göre, kıtanın yeraltındaki su miktarı yerüstündekinden 100 kat daha fazla.

Türkiye'ye kuraklık mı geliyor?
Düzensiz bir yağış rejimine sahip olan Türkiye, yağışlardaki değişkenlikler nedeniyle kuraklık riskiyle karşı karşıya kalıyor.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı, ''Türkiye'nin 2011-2012 Tarım Yılı Kuraklık Analizi'' raporuna göre, Türkiye'de çok farklı iklim özelliklerine sahip bölgelerin...

Marmara Denizi’nin 2 katı alan kurudu
Türkiye giderek çölleşirken, son 60 yılda Marmara Denizi’nin 2 katı, 2 milyon hektarlık sulak alan kurudu. 2007’den bu yana sürdürülen ‘Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi’ kapsamında 17-18 Eylül’de ‘Kuruyan Göller İçin Uluslararası Buluşma’ başlığıyla uluslararası bir toplantı düzenlenecek.