13 Zilhicce 1441 | 3 Ağustos 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Akşehir gölü kuruyor

Son Güncelleme: 3 AĞUSTOS 2012 - TSİ 11:35

Nasrettin Hoca’nın maya çaldığına inanılan ve fıkralara konu olan Akşehir Gölü kuraklık nedeniyle yaklaşık 40 kilometrekareye düştü. 
Akşehir Gölü, kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu 1997’den itibaren kurumaya başladı. 2008’de ise tamamen kuruduğu için haritadan silinme noktasına geldi. Gölün hem kuraklık nedeniyle hem de halen devam eden bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle kuruduğunu vurgulayan Gölçayır Belediye Başkanı Hüseyin Cavit Kılınç şunları söyledi: “Şu an gölde biraz su görüldüğünde çevresindeki köy ve beldelerdeki çiftçilerimiz, su tasarrufuna dikkat etmeden tarlalarını suluyorlar. Akşehir Gölü, başta beldemiz olmak üzere gölün çevresindeki köy ve beldelerdeki binlerce kişinin ekmek kapısıydı. Balığından, sazlıklarından yararlanılıyordu.”
Ergene’yi kirleten tesislere ceza kapıda
Orman ve Su İşleri Bakanlığı; Ergene Nehri’nde yaptığı incelemede 6 tesisin, atıklarını arıtma tesisine sahip olduğu halde arıtmadan nehre bıraktığını tespit edildi. Ergene Havzası’nda su kalitesini ölçmek amacıyla nehir ve nehri besleyen su kaynaklarından alınan numunelerin analizinde ise 37 tesisin su kirliliği kontrolü yönetmeliğine uymadığı belirlendi. Kirliliğe neden olduğu belirlenen toplam 45 adet tesis hakkında idari yaptırım uygulanacak.

Cumhuriyet