16 Zilka'de 1441 | 7 Temmuz 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İslam İşbirliği Teşkilatı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Mekke'de İİT zirvesi için hazırlık
Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın çağrısı ile 14-15 Ağustos tarihlerinde Mekke'de toplanacak olan İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT) liderler zirvesi için hazırlıklar sürüyor.

Dışişleri Bakanından insan hakları çağrısı
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu ikinci toplantısı, Ankara'da başladı. Teşkilat tarihinde bir ilk olarak kurulan Komisyon'un ikinci toplantısının açılışında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu birer konuşma yaptı.

İİT, Myanmar'a heyet gönderiyor
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Myanmar'da Müslümanlara karşı yapılan baskıları ve insan hakları ihlallerini yerinde incelemek üzere bu ülkeye resmi bir heyet gönderiyor.

İİT'den Somali'ye yardım çağrısı
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), uluslararası topluma, Somali'de yaşanan kuraklık nedeniyle acil yardım çağrısında bulundu.

Hocalı katliamına, İİT ve Dışişleri'nden ortak anma
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Forumu ve Dışişleri Bakanlığı, gerçekleştirecekleri etkinlikle Hocalı katliamını anacak. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Forumu, 'Hocalı İçin Adalet' başlıklı uluslararası kampanya çerçevesinde; Hocalı Katliamı'nı, Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilecek bir etkinlik ile anacak.

İslam ülkeleri, su için İstanbul'da toplanıyor
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler, su konusunda ortak bir vizyon geliştirmek için İstanbul'da toplanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, 5'i gözlemci olmak üzere toplam 62 İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkenin temsilcisinin katılacağı 'İslam İşbirliği Teşkilatı Su Konularından Sorumlu Bakanlar Konferansı'nın açılışı yarın, yapılacak.

Helal gıda Antalya’da masaya yatırılacak
'İslam Ülkeleri Standardları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) 2012 Forumu' ile helal gıda konusu Antalya'da masaya yatırılacak. 8-9 Kasım günlerini kapsayacak foruma 57 İslam ülkesinden 150'ye yakın uzman katılacak ve helal gıda konusunda sunum yapacak.

İİT, Arakan için toplanacak
İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT), Rohingya Müslümanları için toplanma kararı aldı. İİT'den yapılan açıklamaya göre, 15-17 Kasım 2012 tarihinde Cibuti'de yapılması planlanan oturumun ana gündem maddesi Rohingya Müslümanları olacak. Teşkilat, durumun yeniden BM'de gündeme gelmesi için tüm diplomatik kanallarını harekete geçirececek.

Myanmar'a özel temsilci
İslam İşbirliği Teşkilatı, Arakan Müslümanları için özel temsilcisi atadı. İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, Endonezya Kızılay Başkanı Yusuf Kalla'yı Myanmar Özel Temsilcisi olarak atadığı bildirildi.

İslam dünyasına işbirliği çağrısı
Mısır’ın başkenti Kahire’deki İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 12’nci Zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, ekonomik refah ve kalkınmanın, siyasi istikrarın devamı için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

İslam ülkeleri kendi 'ILO'sunu kuruyor
İİT İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, İİT ve SESRIC'in İslam dünyasının sıcak başlıklarına ilişkin yürüttüğü faaliyetleri, İslam düşmanlığıyla mücadeleyi ve İslam ülkelerinin çalışma ve sendikal hayata ilişkin çalışmalarını değerlendirdi.

Kolerayla mücadelede Yemen'e destek çağrısı
İİT'den yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası toplum, uluslararası kurumlar ve sivil toplum kuruluşları, Yemen'deki kolera salgınını kontrol altına alma, yayılmasını önleme, ciddi şekilde kötüleşen sağlık ve insani durumları düzeltme konularındaki çabalarını artırmalı." denildi.

İİT'ye üye olmak isteyen ülke sayısı artıyor
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) uluslararası arenadaki etkinliğinden dolayı İİT ile işbirliğine girmek ve gözlemci statüsünde üye olmak isteyen ülkelerin sayısı artıyor. İİT'den yapılan teşkilatın etkinliğinin her geçen gün uluslararası arenada arttığı ve dünyanın en önemli teşkilatlarından birisi haline geldiği kaydedildi

KKTC'nin tam üyelik talebi hareketlendirdi
KKTC'nin, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesindeki gözlemci statüsünün tam üyeliğe çıkarılması yönündeki talebi Kıbrıs Rum yönetimini hareketlendirdi.

Mültecilerin sorunları, Aşkabat'ta görüşülüyor
Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta "Müslüman dünyasında mülteciler" konulu uluslararası konferans yapılıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı'nin (İİT) himayesi altında yapılan konferansa, Türkiye'yi temsilen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katılıyor.