23 Zilka'de 1441 | 14 Temmuz 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Mekke'de İİT zirvesi için hazırlık

Son Güncelleme: 8 AĞUSTOS 2012 - TSİ 10:56

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın çağrısı ile 14-15 Ağustos tarihlerinde Mekke'de toplanacak olan İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT) liderler zirvesi için hazırlıklar sürüyor.

Zirve için Mekke'ye yasak olduğundan dolayı gelemeyen yabancı ülke temsilcileri Cidde'den video konferans ile zirveye katılacaklar. Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal zirve ile ilgili Mekke'de yaptığı basın toplantısında, geniş güvenlik önlemleri altında zirvenin gerçekleşeceğini belirterek, Mekke ve Cidde halkından ramazan dolayısı ile kalabalık olan Kâbe'de yoğunluk oluşturmamalarını rica etti.

Kâbe yanında bulunan Kral Abdullah'ın Saray'ında gerçekleşecek olan zirve nedeniyle Mekke'de daha çok yoğunluk oluşacağı gözlenirken, Mekke Valisi Prens Halid trafik konusunda tüm düzenlemelerin yapıldığını ve herhangi bir sıkışıklık beklenmediğini de duyurdu. Bu arada İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da zirve için hazırlıklarını sürdürdüğü ve liderlere gündem ile ilgili geniş dosyalar hazırlandığı öğrenildi.

Millî Gazete