7 Cemaziyelevvel 1444 | 1 Aralık 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tarım arazileri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Maliye Bakanlığından 2B ve tarım arazileri için hatırlatma
Maliye Bakanlığınca, 2B alanlarındaki taşınmazların satışında süresi içinde başvurmayanlar için 6 ay ödeme süresi verildiği belirtilerek, bu sürenin 7 Eylül 2017'de sona ereceği bildirildi.

'26 yılda 4 milyon hektar tarım arazisi kayboldu'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıktığına dikkati çekerek, “26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisinin kaybının hesabını torunlarımıza veremeyiz” dedi.

Tarım arazilerine yakın takip
Türkiye, tarım arazileri bölünmesinin önüne geçerek 3 yılda 6,5 milyon dekar tarım alanının satış yolu ile bölünmesini engelledi.

Tarım arazileri miras yoluyla bölünmeyecek
Tarım arazilerinin kardeşler arasında miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmek için Medeni Kanun’un miras hukukuyla ilgili maddeleri değiştiriliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım arazilerinin bölünmeden işletilmesine imkân verecek şekilde miras hukukunu yeniden düzenleyen bir yasa taslağı hazırladı.

Köylüler rayiç bedelinin yarısını ödeyecek
TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, Orman Köylülerin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun'da değişiklik yapıyor.

Türkiye’nin yedi tarım hazinesi tehdit altında
Konya Ovası gündemdeydi birkaç yıl önce… Ovadaki çoraklaşmanın, çöküntülerin fotoğrafları yayımlandı gazetelerde. Ovayı sulayan bir nehir yoktu, çiftçi suyu yerin altından çekiyor, çektikçe su seviyesi düşüyor, su yüzeydeki tarım toprağından uzaklaşıyor, su uzaklaştıkça çoraklaşma oluyordu…

Tarım arazileri parçalanmayacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım arazilerinde bölünmenin önüne geçilmesi konusunda sektörün tüm paydaşlarının mutabık kaldığını söyledi. Sorunun çözümü için ‘kılcal damarlarına kadar ineceklerini’ belirten Eker, ilk etapta 50 bin kişi ile anket yapacaklarını vurguladı. Eker çiftçilik yapma ehliyeti olan kişinin mülkiyeti kendi üzerine almasına imkan tanıma olduğunu belirtti.

Tarımda yeni sömürgecilik oyunu
Azgelişmiş ülkelerdeki tarım topraklarının neredeyse tamamı yabancılar tarafından satın alınıyor. Der Spiegel dergisinde yer alan bir habere göre Liberya'nın ekilebilir topraklarının yüzde 100'ü yabancılara satılmış durumda.

Rüzgar enerjisiyle tarım arazileri sulanacak
Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında Türkiye'nin ilk rüzgar enerjisiyle tarımsal arazi sulama sistemi faaliyete geçti. Eskişehir'de Rüzgar enerjisinin tarımsal sulamada kullanılması kapsamında rüzgar enerji santralinin elektrik üretimine başladı.

Tarım arazilerinin devrinde ‘tek mirasçı’ sistemi
Tarımsal işletmeye ait tarım arazilerinin mirasçılardan birine özgülenmesi sistemi yerine “tarımsal işletmeye ait tarım arazilerinin mülkiyetinin tek bir mirasçıya devredilmesi” sistemini öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Tarım arazilerini, meraları imara açmayın
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin, meraların imara açılmamasını belirterek, "Türkiye toprak zengini değildir" dedi.

Hazine’ye ait tarım arazileri yarı fiyatına köylünün olacak
Hazine’ye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 28 Nisan 2014’e kadar başvuranların rayiç bedelinin yarısını ödeyerek arazileri satın alabileceklerini açıkladı.

İki Bursa kadar tarım arazisi atıl durumda
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım alanlarındaki aşırı küçülmeden dolayı 2 milyon hektarın kullanılamadığını belirtti

Tarım arazilerinin bölünmesine son
TBMM Genel Kurulu'nda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edildi

Çiftçiye 'elinizi çabuk tutun' mesajı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerini satın alma hakkına sahip vatandaşların ellerini çabuk tutması gerektiğini belirterek, “Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015’e kadar yapmayanlar haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar” dedi.