18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Tarım arazilerine yakın takip

Son Güncelleme: 1 EYLÜL 2017 - TSİ 15:51

Türkiye, tarım arazileri bölünmesinin önüne geçerek 3 yılda 6,5 milyon dekar tarım alanının satış yolu ile bölünmesini engelledi.

Satış ve miras intikal işlemleri yakın takibe alınırken TAKBİS sistemi ile entegre olarak Tarım Arazileri Devir Takip Sistemi için de düğmeye basıldı.

Tarım arazilerinde miras ve satış yoluyla bölünmenin miras hukukunda değişiklik getiren kanunun mayıs 2014’te yasalaşmasıyla sona erdiğine vurgu yapan uzmanlar, bu yolla 3 yıllık sürede 6 milyon 511 bin 850 dekar tarım arazisinin bölünmekten kurtulduğunu söyledi.

Bursa'da binlerce dönüm arazi atıl!

Para kazanmak için tarım alanlarına yatırım yapanlar sebebiyle Orhaneli ilçesinde binlerce dönüm tarım alanı atıl vaziyette duruyor. Yatırım amacıyla imar geçme ihtimali gözönüne alınarak çiftçiden satın alınan araziler daha sonra ekilmeyerek ülke ekonomisin sekteye uğratıyor.

Orhaneli Ziraat Odası Başkanı Nafiz Kaya, "Orhaneli ilçesinde 20 bin dönüm tarım alanı ekiliyordu. Yıllar geçtikçe buralar ekilmemeye başladı. Çok az bir alan ekiliyor. Bunun sebebi arazilerin hisseli tapulara bölünmesi. Yatırım maksadıyla alınan araziler yüzünden binlerce dönüm arazi ekilmiyor. Burayı ekiyorsan ek, ekmiyorsan bu tarla elinden alınacak denilmeli. Tarım alanları imar ve yatırım baskısından bir şekilde kurtarılmalı. " diye konuştu.

Y.şafak