18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Tarım arazilerini, meraları imara açmayın

Son Güncelleme: 17 HAZİRAN 2013 - TSİ 11:30

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin, meraların imara açılmamasını belirterek, "Türkiye toprak zengini değildir" dedi.
Bayraktar, Toprak Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, toprağın geri kazanım için çok uzun yıllar geçmesi gerektiğini, birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerinin imara açılarak, sanayi ve yerleşim yerleri yapılmasının hatalı olduğunu kaydetti.
Toprak katmanının oluşması için uzun zaman geçmesi gerektiğini hatırlatan Bayraktar, üzerinde tarım yapılabilecek 40-50 santimetre toprak tabakasının oluşması için 20-25 bin yıllık süreye ihtiyaç olduğunu anımsattı.
Bayraktar, erozyon, çölleşme, toprak kirlenmesi, tuzlanma, toprak içindeki organik madde ve mikro organizma varlığının azalması gibi sebeplerin, topraklar üzerinde sürekli bozulmalara neden olduğuna dikkati çekerek, “Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, aşırı ve bilinçsiz sulama ve gübreleme işlemleri, uygun miktarda kullanılmayan pestisitler, ağır ve sürekli toprak işlemeleri ve aşırı hayvan otlatma gibi tarımsal uygulamalar topraklarımıza zarar veriyor" ifadesini kullandı.
Türkiye’de, 24,2 milyon hektar işlenen tarım arazisi bulunduğunu bildiren Bayraktar, “Toplam araziimizin sadece yüzde 30’unun tarım arazisi olduğunu ve bu arazilerin hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen alanının toplam arazimize oranının yaklaşık yüzde 6 olduğunu düşünürsek toprak bakımından fakir bir ülke olduğumuzu söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.
Bayraktar, drenaj koşullarının iyileştirilmesi, basınçlı sulama tekniklerinin artırılması, toprakların organik maddece zenginleştirilmesi, tuzluluk problemlerin giderilmesi için projelerin hazırlanması ve uygulanması gerektiğini belirtti.

Dünya