4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Karadeniz Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Karadeniz’de palamut bereketi
1 Eylül’de başlayan av sezonunda balıkçıların yüzü nihayet güldü. Karadeniz’de sert poyraz nedeniyle 8 gündür verimli bir şekilde avlanamayan balıkçılar, rüzgârın karayele dönmesiyle denize açıldı

Karadeniz'de palamut bereketi
Karadeniz'de palamut bereketi. Av sezonunda 15 günlük süre geride kalırken avlanan palamut balıkçıların yüzünü güldürdü. Vatandaşlar son 5 yılın en ucuz palamutunu satın alırken, tezgahlarda tanesi 1.5-2 TL kadar gerilediği görüldü.

Karadeniz'de sel ve yıldırım!
Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinde etkili olan yağışlar birçok bölgede sele neden oldu. Ordu'nun Fatsa, Kumru ve Korgan ilçelerinde etkili olan sağanak nedeniyle, Elekçi ırmağının debisinin yükselmesi sonucu, su taşkınları yaşandı.

İnsan yutan akıntılara dikkat
Yaz sıcaklarının etkisini artırmasıyla boğulma vakalarında da dikkat çeken artışlar yaşanıyor. Özellikle Karadeniz'den gelen boğulma haberlerine karşı uzmanlar "insan yutan akıntı" olarak bilinen 'rip'e karşı dikkatli olunmasını istedi.

Karadeniz'de bir çok tür yok oldu
Aşırı avlanma ve kirlilik nedeniyle Karadeniz'deki balık çeşidi 102'ye düştü. Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Engin, literatürde Karadeniz'de 161 balık türünün yaşadığı söylense de yaptıkları çalışmada 102 balık türünü tespit edebildiklerini söyledi.

Hidrokarbon aramaları yeniden başlayacak
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Arama Daire Başkanı Ömer Şahintürk, Karadeniz'de ciddi bir hidrokarbon potansiyeli olduğuna inandıklarını ve daha derin sondajlar yapılması gerektiğini belirterek, 'TPAO Karadeniz'de yeniden farm-out için, karşılıklı görüşmeler ve ikili ilişkilerle yabancı şirketleri buraya davet edecek' dedi.

Karadeniz'i bekleyen büyük tehlike
Uzmanlar uyarıyor: Bu yıl Karadeniz'e çok fazla kar yağdı. Artık erimeye başlayan bu kar suları ciddi sel riskini de beraberinde getiriyor. Acil önlem alınmazsa, çok insan ölür

Karadeniz'e yeni sondaj
Karadeniz petrol avında daha derine inmek için yeni bir sondaj başlatıldı. Hedef İğneada açıklarındaki Istranca kuyusunda 3 bin 900 metre derine inmek...

Karadeniz'de sondaj sürüyor
TPAO, Karadeniz'de yeni bir sondaja başladı. Trakya Bölgesi'nde İğneada'da karaya 30 kilometre uzaklıktaki Istranca kuyusunda 23 Nisan'da sondaja başlandı.

Karadeniz'de 17 noktada heyelan
Karadeniz Bölgesi'ni etkisi altına alan sağanak yağış, birçok noktada sel ve heyelanlara neden oldu. Trabzon'un Of ilçesinde önceki akşam selin getirdiği çamurların kapattığı Karadeniz Sahil Yolu'nda araçlar mahsur kaldı.

Karadeniz ormanları dört mevsim yeşil
Sonbaharın, her mevsim yeşilini koruyan ağaçlara sarının tonlarını kardığı Karadeniz ormanları, doğaseverlerin keşfini bekliyor. Küre Dağları Milli Parkı'nın Cide, Azdavay, Pınarbaşı ilçelerine uzanan yeşil örtüsü, barındırdığı yaban hayatıyla sonbaharda ayrı güzelliğe bürünüyor.

Ağlar doldu, hamsi ucuzladı
Karadeniz'de soğuk havaların ardından etkisini artıran sıcaklıkları fırsat bilerek denize açılan balıkçılar bol miktarda hamsi avladı.

Karadeniz'de petrol umudu
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve İngiliz bir şirket ortaklığında Batı Karadeniz'de petrol sondajı yapacak gemi İstanbul Boğazı'ndan uğurlandı. Yerli sismik geminin de martta denize ineceğini söyleyen Bakan Yıldız "Bu bölgeden umutluyum" dedi

Karadenizin iki tünelinde sona yaklaşıldı
Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu'ya bağlayacak olan Ovit ve Cankurtaran tünellerinde sona yaklaşıldı. Mesafeleri yarı yarıya kısaltacak olan tüneller, bölge ekonomisini de canlandıracak.

Karadeniz'de balıkçı ağları hamsiyle doldu
Karadeniz'de avlanan balıkçılar İnebolu Limanı'na binlerce kasa hamsiyle döndü. İnebolu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Taşkın, balıkçıların gece boyu avladıkları hamsiyi boşaltmak için sabahın ilk ışıklarıyla İnebolu Limanı'na gelmeye başladığını belirtti.