4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

İnsan yutan akıntılara dikkat

Son Güncelleme: 4 TEMMUZ 2013 - TSİ 11:17

Yaz sıcaklarının etkisini artırmasıyla boğulma vakalarında da dikkat çeken artışlar yaşanıyor. Özellikle Karadeniz'den gelen boğulma haberlerine karşı uzmanlar "insan yutan akıntı" olarak bilinen 'rip'e karşı dikkatli olunmasını istedi.

Bu akıntının profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olduğunun altını çizen uzmanlar, bu gibi durumlarda paniğe kapılmadan kıyıya dik olarak değil, paralel olarak yüzmek gerektiğini ve uzun süre su üzerinde kalmaya çalışmanın yararlı olacağını belirtti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, özellikle Karadeniz'de artan boğulma vakalarının sebebinin rip (çeken) akıntı olduğu uyarısında bulundu. Çeken akıntıya karşı gelebilmek için bilgi ve deneyim sahibi olmak gerektiğini belirten Ersoy, akıntının gücünün olimpiyat şampiyonu yüzücünün bile karşı koyamayacağı kadar güçlü olduğunu vurguladı. Çeken akıntıya kapılmak için suyun çok derin olması gerekmediğini vurgulayan Ersoy, bilek hizasındaki suda bile bu tehlikenin varlığına işaret etti.

Karadeniz kıyılarındaki dalgaların sadece kışın değil, yazın da, özellikle de rüzg'rlı günlerde çok enerjik bir hal aldığını beliten Ersoy, bunun da çeken akıntıları oluşturduğunu anlattı. Dalgaların kıyıdan çekilmesi sırasında deniz içinde biriken kumların oluşturduğu tümsekler dalga kırılmalarına, bu kırılmaların da küçük mesafeli akıntılara neden olduğunu hatırlatan Ersoy, "Deniz tabanındaki kumları da içine alarak dalgayı daha güçlendirir ve tümsek engelini zayıf bir yerden yararak enerjik rip akıntılarına dönüşür. Dar bir kanaldan (en fazla 20-30 metre) geçen bu akıntı çok güçlü ve hızlı bir su hareketidir. Bu tür akıntıya kapılan insanlar hızla denize doğru sürüklenir. Bu çekimden kurtulmak isteyen insan, kıyı doğru yüzmek ister, fakat bunu yapamayınca panikler. Çünkü akıntının gücü ve hızı, insanın yüzme gücü ve hızından daha fazladır. Akıntı saniyede 1-2 metre (saatte 70 km) hıza erişir ki bu akıntıya en iyi yüzme bilen şampiyonlar bile dayanamaz." dedi.

Çeken akıntıya kapılmak için suyun çok derin olmasının gerekmediği uyarısında bulunan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bilek hizasındaki suda bile tehlikenin varlığına işaret etti. Ersoy, "Yüzmeden suda duran insanların bile bu akıntıya kolayca yakalanabildikleri gözlemlenmektedir. Suda ayakta duran insanlar, ayakların altından çekilen kumlarla birlikte bu akıntıya yakalanabilir. Bu akıntıların oluştuğu deniz koşullarında kendinizi emniyette hissedemezsiniz. Çok dikkatli olmalısınız."ifadesini kullandı.

Ersoy, bu tip sahillerde kesinlikle uyarıcı tabelaların bulunması ve denize girenlerin bilgilendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Millî Gazete