20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güneş Enerjisi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Güneş enerjisi mi; Nükleer enerji mi?
Yenilenebilir enerjilere yaptığı yatırımlar sonucunda Almanya güneş santrallerinden 20 nükleer santrale eşdeğer elektrik üretti, dünya rekoruna imza attı. Alman hükümeti, Japonya'daki Fukuşima Dayiçi felaketi sonrasında nükleer enerjiye bağımlılığını azaltma yönünde adımlar attı, bazı santralleri kapattı.

Tarlalar güneş enerjisiyle sulanacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin güneşini tarımsal sulama amaçlı kullanacak ''mobil pil'' üretildi.

Güneş enerjisi yatırımları artıyor
Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi anlaşıldıkça tüm dünyada adeta güneş enerjisi dönüşümü yaşanıyor. Güneşten elektrik üreten santrallar için Türkiye’de toplam 600 MW’lık lisans verildi.

İsteyen her evin çatısı güneş santraline dönüşebilir
Türkiye’de herkesin güneşten elektrik üretmesinin önü açılıyor. Vatandaşlar evin, işyerinin çatısına kuracağı güneş paneliyle kendi elektriğini üretecek, fazlasını da satacak.

'Güneş ve rüzgarı ihraç edebilirsiniz'
Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, ülkemizde güneş enerjisi kullanımının hızlı bir biçimde arttırılmasıyla ilgili önemli destekler içeren YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) sürecinin başka bir fırsat daha barındırdığını belirtti.

En ucuzu güneş enerjisi olacak
‘İklim İçin Yeşil Ekonomi Politikaları Raporu’ açıklandı. Dünya nüfusunun yüzde 54’ünün yaşadığı kentlerin küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 70’inden sorumlu olduğu ifade eden raporun dikkat çeken bölümleri özetle şöyle...

Almanya güneş enerjisine dönüyor
Almanya'da yenilenebilir enerji kaynakların yapılan yatırımlar gittikçe artıyor. Almanya BDEW derneğinin açıkladığı verilere Almanya'da 2012'nin ilk 9 ayında güneş enerjisiniden üretlien enerji, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında arttı.

Güneşe yatırım susuz ve kurak arazi fiyatlarını katladı!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2011 yılında açıkladığı güneş enerjisi yatırımlarının yapılacağı bölgeler arasında ilk sırada yer alan Konya’da arazi fiyatları rekora koşuyor.

Herkes kendi enerjisini üretebilir
'Güneşin Gücü, Enerji ve Çevre' konulu panelde enerji üretimi masaya yatırıldı. Panelde özellikle günümüzde artık herkesin kendi elektriğini üretebileceği vurgusu yapıldı. Bunun için ise en büyük kaynağın güneş enerjisi olduğu belirtildi.

Güneş enerjisi iyi yönetilmeli
Yüksek enerji talebi ve bunun artacağına ilişkin öngörüler enerji sektörünü en önemli yatırım alanı olarak öne çıkarıyor. Görüldüğü kadarıyla bu alandaki yatırımlar bugün ve yakın gelecekte, hatta daha uzun bir süre kesintisiz sürecek. Bu süreç iyi yönetilmeli. Çünkü konu, sadece sektör için değil, ekonominin bütünü için de çok önemli.

OSB'lere güneş santrali izni
Güneş enerjisiyle kendi elektriğini üretmek isteyen organize sanayi bölgelerinin önü açılıyor. OSB’ler lisansız kendi güneş santralini kurabilecek.

Güneş sayesinde gazdan tasarruf
ABD Enerji Bakanlığı, güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda yeni bir yöntemi test ediyor. Söz konusu yöntem, güneş ısısı kullanılarak, doğalgazın daha verimli kullanılmasını öngörüyor. Buna göre doğalgaz ve güneş ışığı, enerji açısından daha zengin bir yakıt olan sentez gazına (syngas) dönüştürülüyor, bu yakıt da santraller tarafından elektrik üretiminde kullanılıyor.

Türkiye güneş enerjisi potansiyeli bakımından dünyada 3’üncü sırada
Türkiye'nin elektrik üretim şirketlerinden birinin Genel Müdürü Serdar Tabakoğlu, Türkiye’nin 12 milyon metrekarelik güneş enerjisi potansiyeliyle dünyada 3’üncü sırada yer aldığını söyledi. Ülkede 4 bin 600 kilometre karelik verimsiz arazinin güneşten elektrik üretimi yatırımı için son derece elverişli olduğunu belirten Tabakoğlu...

Güneş enerjisi 3 milyar dolar tasarruf sağlayabilir
Halihazırda güneş enerjisinden her yıl 750 milyon dolar tasarruf eden Türkiye bunu yaklaşık 3 milyar dolara çıkarma potansiyeline sahip. Türkiye, güneşi enerjiye dönüştürmekte önemli yatırımlar yapıyor. Buna rağmen doğal kaynak olan güneşten faydalanma oranı ise çok düşük.

Güneydoğu’da Evler, Enerji Üretebilir...
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki evlerin çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılabileceği bildirildi. Yıllık güneşlenme süresi 3 bin saati aşan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, binaların çatılarına kurulacak sistemle çok kolay ve verimli şekilde güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılabileceği, bu sayede de konut sahiplerinin gelir elde etmesinin mümkün olduğu kaydedildi.