15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Herkes kendi enerjisini üretebilir

Son Güncelleme: 17 ARALIK 2012 - TSİ 10:16

'Güneşin Gücü, Enerji ve Çevre' konulu panelde enerji üretimi masaya yatırıldı. Panelde özellikle günümüzde artık herkesin kendi elektriğini üretebileceği vurgusu yapıldı. Bunun için ise en büyük kaynağın güneş enerjisi olduğu belirtildi.
Bu kapsamda panel sonrası yayınlanan bildirgede güneş enerjisinin doğru ve faydalı bir biçimde kullanılmasıyla Türkiye'nin çok ciddi bir enerji potansiyeline sahip olabileceği vurgulandı.
Panelde, son yasal düzenlemeler neticesinde 500 kW'a kadar olan yenilenebilir enerji uygulamaları için lisans zorunluluğunun bulunmadığı belirtilirken, günümüzde elektrik abonesi olan herkesin (her gerçek veya tüzel kişi) lisanssız elektrik üretim tesisi kurabileceği ve kendi elektriğini kendisinin üretebileceği belirtildi.
Üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı için de alım garantisi sağlanmıştır. Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi için uygulanacak alım fiyatı 13,3 ABD Doları cent / kWh.

Çevre dostu güneş enerjisi 'Çevre dostu güneş enerjisi tamamen bize ait yerli ve yenilenebilir, sonsuz enerji kaynağımızdır' denilen panelin sonuç bildirgesinde şunlara yen verildi: "Güneşten elektrik üretimi için toplumda yaygın ilgi olduğunu görüyoruz. Ancak yeterli yerli referans olmaması ile bilgi kirliliği, geçici de olsa güncel sıkıntı ve riskler olarak görülmektedir. Dışa bağımlılığı azaltıp, kaynak çeşitlendirmesine giderek arz güvenliğini arttırmak için yeni alternatifimiz güneş enerjisine gerekli önemi vermeliyiz."