28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Güneş ve rüzgarı ihraç edebilirsiniz'

Son Güncelleme: 1 MAYIS 2017 - TSİ 10:07

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, ülkemizde güneş enerjisi kullanımının hızlı bir biçimde arttırılmasıyla ilgili önemli destekler içeren YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) sürecinin başka bir fırsat daha barındırdığını belirtti.

Birol, “Türkiye, elindeki kozları iyi kullanabilirse sadece yenilenebilir enerjiden faydalanma değil, aynı zamanda yenilenebilir enerji teknoloji merkezi olma konusunda, özellikle Orta Doğu ve Afrika’ya çok önemli bir yatırımcı olarak da gündeme gelebilir. Böyle bir olanak var” yorumunu yaptı.

Dünyada hemen hemen herkesin yenilenebilir enerjide ciddi bir atılım yaptığına dikkat çeken Birol, “Ancak atılımın çok zayıf olduğu bir yer var; o da bizim çevremizdeki bölge, özellikle Orta Doğu. Halbuki Orta Doğu ve Afrika aslında en fazla güneşin olduğu bölgeler. Türkiye, elindeki kozları iyi kullanabilirse sadece yenilenebilir enerjiden faydalanmak değil, aynı zamanda yenilenebilir enerji teknoloji merkezi olma konusunda, özellikle Orta Doğu ve Afrika’ya çok önemli bir yatırımcı olarak da gündeme gelebilir. Böyle bir olanak var. Şu anda Afrika’ya baktığımız zaman 650 milyon kişinin elektriği yok. Orta Doğu’ya baktığımızda ise güneşin payı toplam enerji içinde yüzde 1’den daha az. Yenilenebilir enerji açısından baktığımız zaman çok bakir bir bölge bizim komşularımız. Türkiye’nin o bakımdan böyle bir rol oynama şansı var. Orta Doğu’da ayrıca Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de yenilenebilir enerji hedefleri açıkladı. Bu da Türkiye için bir fırsat ve YEKA’lar bize bu imkânı verebilir” dedi.

Hürriyet