23 Şevval 1443 | 24 Mayıs 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Market Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Teknomarkette 'ucuz' tuzak
Gıda marketlerindeki etiket ve gramaj oyununun bir benzeri de teknoloji marketlerinde çıktı. "Şok indirim" adı altında sahte kampanyalarla tüketiciyi mağazaya çekip "Stoklarımız bitti" diyorlar.

Cari açık market raflarında…
Türkiye cari açıkla mücadele ederken market rafları ithal ürünlerle dolup taşıyor. Uluslararası marketlerin de etkisiyle şampuandan diş macununa raflarda neredeyse hiç yerli üretim yok. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 5 yılda tüketim malları ithalatı ikiye katladı. Merkez Bankası'nın önlemleriyle artan döviz kuru ocakta bir miktar ithalatı azaltsa da marketlerde ithal ürünlerden geçilmiyor.

Yerli malına raf ambargosu
Küresel market zincirleri rafları yerli üreticiye kapamaya başladı. Raf kiraları Boğaz'daki villaların değeriyle yarışıyor. İthal ürünler raflarda sadece kira bedeliyle yer bulurken yerli üreticiye ise elektrik faturasından personel giderine kadar marketin tüm masrafları fatura ediliyor. Yerli üretimi rafa sokmamanın bedeli ise Türkiye'ye 30 milyar dolarlık tüketim malları ithalatı olarak dönüyor

Marketlerdeki raf ömrü uzun olan ürünlere dikkat!
Tıbbı teknolojinin hızla ilerlemesine rağmen kronik hastalıklarda aynı hızla ilerlemeye devam ediyor. Gıdaların raf ömrünü uzatan kimyasal katkı maddeleri ve sağlıksız beslenmeler yüzünden oluşan kronik hastalıklar birçok insanın hayatında mücadele ettikleri sağlık problemlerine sebep oluyor.

Zeytinlik fiyatına raf bedeli
Ulusal ve uluslararası market zincirlerinde rafa giren markalardan istenen yüksek raf bedelleri ve kampanya destek yüzdeleri, özellikle tek başına ayakta durmaya çalışan yerli üreticiyi isyan noktasına getirdi. Firmalar, "Ürettiğimiz zeytini markete koymak için istenen raf bedeliyle, Ege'de zeytin tarlası alırız. Üreticiler yasal bir düzenleme yapılması için dua ediyor" diye tepki gösterdi.

Ucuz marketler pahalılık getirecek
Dev market zincirlerinin alım gücünü kullanıp düşük fiyatla ürün almalarının gelecekte üretici sayısında azalmaya yol açacağı, bu durumun fiyatlarda artışa neden olacağı uyarısı yapıldı. Rekabet Kurumu'nun büyük market ve perakendecilik sektöründe yaptığı araştırmalar gelecekte pahalılıkla sonuçlanacak gizli bir tehlikeyi ortaya çıkardı.

Kara kış, marketlerde fiyatları uçurdı
Yurt genelinde yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuk 300 bin pazarcı esnafını zora sokarken, marketleri sevindirdiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yoğun kar yağışı ve soğuklar nedeniyle vatandaşların pazarlara gitme oranında yarı yarıya düşme var

'Üretici ile market arasındaki makas açılıyor'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market arasındaki fiyat farkının maydanozda yüzde 569,57, portakalda yüzde 436,11 ve mandalinada yüzde 331,22'yi bulduğunu, tarlada 12 kuruş olan bir demet maydanozun fiyatının markette 77 kuruşa, 6-7 katına çıktığını bildirdi.

Tarla-market makası iyice açıldı!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market fiyatlarında makasın bir türlü kapanmadığını ifade ederek, üretici ve market arasındaki fiyat farkının maydanozda yüzde 443,79, portakalda yüzde 350, kuru incirde yüzde 332,67, mandalinada yüzde 331,22'yi bulduğunu bildirdi.

Tarladan markete yüzde 500 zam!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sebze ve meyvelerde üretici ile market arasındaki fiyat farkının yüzde 500’e ulaştığını açıkladı.

'Küçücük sokakta 5 zincir market olmamalı'
Sokak aralarına kadar giren zincir marketlerin önce esnafı, ardından da birbirlerini bitireceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kontrolsüz açılan marketler önce esnafı, sonra birbirlerini, en son da tüketiciyi bitirir. Olan esnafa ve nihayetinde de tüketiciye olur. Esnafın korunması ve desteklenmesi tüketicilerinde korunması demektir” dedi.